برگزاری جلسه اخلاق با حضور استاد ماندگاری

0

به گزارش روابط عمومی مدارس علمیه حضرت مهدی(عج)؛ به منظور بهره طلاب از علماء و اساتید اخلاق، چهارشنبه سی بهمن، طلاب و مسئولین شعبه دو از حضور حجت الاسلام ماندگاری در این مدرسه، بهره‌مند شدند.

ایشان نکات مهمی درخصوص مسیرطلبگی و رسالت طلاب به سمع و نظر طلاب این مدرسه رساندند؛ که مهمترین محورهای سخنان ایشان بدین شرح می‌باشد:

 1. الحمدلله که توفیق پیدا کرده‌ایم سرباز امام زمان(عج) باشیم تا بتوانیم آیین‌نامه زندگی درست را یاد بگیریم و به دیگران یاد بدهیم.
 2. اگر زندگی درست داشته باشیم، اولین کسی که از این لطف بهره‌مند خواهد شد خودمان هستیم زیرا خدا می‌فرماید: «ان احسنتم احسنتم لانفسکم»
 3. برای آموختن آیین نامه زندگی درست، دو شعار بین المللی را باید یاد بگیریم که اولین شعار بین المللی این است، توانا بود هر که دانا بود یعنی هر چه فهم ما بیشتر شود، سهم ما بیشتر خواهد شد و خسارت کمتری خواهیم دید. رسالت ما طلاب در شعار اول این است که به مردم ثابت کنیم فهم دینی کامل ترین و بهترین فهم است.
 4. یک طلبه اگر بتواند خوب فهم دینی بدست آورد باید سراغ سخنان اهل(ع) برود: «لو علموا محاسن کلامنا لاتبعونا»
 5. اگر خوب درس بخوانیم، می‌توانیم این رسالت را انجام دهیم.
 6. راه کارهای دینی عبارت است از: تفکر، تلمّذ(شاگردی)، پرسش، تعبد(بندگی)، تحفظ(مراقبت)
 7. دومین شعار بین المللی این است که محدودیت به قوانین، بهتر از محرومیت است. رسالت ما طلاب این است که این قانون را دینی کنیم یعنی ثابت کنیم که هیچ قانونی محکم‌تر از قانون خداوند نیست چرا که قوانین بشری قابل تغییر است ولی قوانین خدا در این عبارت است که حلال محمد حلال الی یوم القیامه و حرام محمد حرام الی یوم القیامه
 8. محدودیت به قوانین خدا، بهتر از محرومیت نسبت به وعده‌های خداست.
 9. در قانون خداوند پارتی بازی نیست و خداوند به اشرف مخلوقاتش حضرت محمد مصطفی(ص) می‌گوید: «لو تقوّل علینا بعض الاقاویل…» اگر پیامبر هم به ما دروغ بگوید رگ گردنش را می‌زنیم.
 10. ما باید قبل از شروع کار، این نکات را رعایت کنیم: مشارطه(محاسبه قبل عمل)، مراقبه(محاسبه حین عمل)، محاسبه (محاسبه بعد عمل)
 11. این سه راه مشارطه و مراقبه و محاسبه را در هر عصری، امام زمان آن عصر بهتر از همه عمل می‌کند و خداوند سفارش می‌کند بالاترین قانون خدا، اطاعت از ولیّ است.

پاسخ دهید