شرح بیانیه گام دوم انقلاب با حضور حجت الاسلام راجی برگزار شد

0

به گزارش روابط عمومی مدارس علمیه حضرت مهدی(عج)؛ به مناسبت ایام الله دهه فجر و سالروز انتشار بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری، یکشنبه بیستم بهمن جلسه‌ای در شرح این بیانیه با حضور ارزشمند حجت الاسلام سیدمحمدحسین راجی برای طلاب و مسئولین شعبه دو برگزار شد.

نویسنده کتاب “صعود چهل ساله” و کتاب “گام تمدن ساز” این سخنان خود را ثمره ۱۳۰۰ جلسه نشست که تعدادی نیز در جمع هیئت علمی دانشگاه‌ها بوده، بیان کردند.

قسمت هایی از مهمترین مباحث این جلسه، بدین شرح می‌باشد:

 1. این بیانیه شامل چهار بخش می‌باشد: مقایسه انقلاب‌ها –برکات بزرگ انقلاب اسلامی –چالش‌ها و ظرفیت‌ها –هفت توصیه مقام معظم رهبری
 2. مقام معظم رهبری در قسمت مقایسه انقلاب‌ها می‌فرمایند: از میان همه‌ی ملّت‌های زیر ستم، کمتر ملّتی به انقلاب همّت می‌گمارد و در میان ملّت‌هایی که به‌ پاخاسته و انقلاب کرده‌اند، کمتر دیده شده که توانسته باشند کار را به نهایت رسانده و به‌ جز تغییر حکومت‌ها، آرمان‌های انقلابی را حفظ کرده باشند.
 3. رهبری در قسمت برکات این انقلاب به هفت دستاورد اشاره می‌کنند:
 • ثبات و امنیت و حفظ تمامیت ارضی ایران
 • موتور پیشران کشور در عرصه‌ی علم و فنّاوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی
 • به اوج رسانیدن مشارکت مردمی و مسابقه‌ی خدمت‌رسانی
 • ارتقاء شگفت‌آور بینش سیاسی آحاد مردم
 • سنگین کردن کفه‌ی عدالت در تقسیم امکانات عمومی کشور
 • افزایش چشمگیر معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه
 • ایستادگی روزافزون در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان
 1. چالش‌های الان باید با چالش‌های ۴۰ سال قبل مقایسه شود که ما کجا بودیم و دشمن کجا بوده و الان ما کجاییم و دشمن کجاست!
 2. ما از ظرفیت‌هایمان استفاده نکردیم. گام دوم انقلاب، گام استفاده از ظرفیت‌هاست.
 3. مقام معظم رهبری در بخش چهارم، هفت توصیه مهم دارند: علم و پژوهش، معنویّت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزّت ملّی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی.
 4. وظیفه ما نسبت به گام دوم انقلاب این است که این محورها را تبیین کنیم و اکنون وظیفه ما، جهاد تبیینی است؛ چراکه رهبری مهمترین چالش امروز را چالش ذهنی دانستند.
 5. بیانیه دوم می‌آید، تصور مردم را تصحیح کند. مثل اینکه عمده مردم فکر کنند جمهوری اسلامی ۴۰ سال است فقط خورده و خوابیده و این بیانیه می‌خواهد بگوید این ذهنیت ناصحیح است.
 6. جمهوری اسلامی واقعا مظلوم است زیرا هیچکس از آن دفاع نمی‌کند و عمارها کم هستند. لذا امروز دفاع از نظام اولویت اصلی است.
 7. علماء شیعه در طول تاریخ دنبال رفع شبهات و سوالات بوده‌اند مثل علامه امینی که کتاب الغدیر می‌نویسد یا آقابزرگ تهرانی کتاب الذریعه الی تصانیف الشیعه می‌نویسد یا مرحوم امام خمینی که کتاب کشف الاسرار می نویسند.
 8. مقام معظم رهبری ریشه‌ای ترین جهاد را، امید دادن به مردم می‌دانند.
 9. رهبری دقیقا باید چطوری حکم جهاد بدهند؟ در یکی از سخنانشان به یکی از جانبازان اشاره کردند که سالهاست حکم جهاد داده‌ام که همان جهاد تبیینی است.
 10. کاری که روی زمین مانده این است که منطق سخنان رهبری را بشناسیم تا در زمین دشمن، بازی نکنیم و مثلا اگر دشمن می‌خواهد ثابت کند در نظام ما معنویت نیست، ما هم با انتشار کلیپ ها و … همان را نشان ندهیم.
 11. منطق مقام معظم رهبری در قسمت دستاوردها، مقایسه کردن است. یعنی مقایسه الان با زمان شاه و با دنیا
 12. منطق رهبری در قسمت توصیه‌ها، ضرورت داشتن فضیلت و عقوبت ترک آن فضیلت می‌باشد. مثلا: در مورد علم، معنویت، اقتصاد، عدالت و استقلال به این شکل می‌فرمایند: دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست‌ ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیان‌های اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌ مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد.
 13. معنویّت و اخلاق، جهت‌دهنده‌ی همه‌ی حرکت‌ها و فعّالیّت‌های فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است؛ بودن آنها، محیط زندگی را حتّی با کمبودهای مادّی، بهشت می‌سازد و نبودن آن حتّی با برخورداری مادّی، جهنّم می‌آفریند.
 14. اقتصاد قوی، نقطه‌ی قوّت و عامل مهمّ سلطه‌ناپذیری و نفوذناپذیری کشور است و اقتصاد ضعیف، نقطه‌ی ضعف و زمینه‌‌ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است.

 

پاسخ دهید