برنامه گرامیداشت شیخ مفید با سخنرانی حجت الاسلام پارسا برگزار شد

0

به گزارش روابط عمومی مدارس علمیه حضرت مهدی(عج)؛ شنبه نهم آذرماه برنامه گرامیداشت شیخ مفید مصادف با سالروز این عالم ربانی، در نمازخانه شعبه دو برگزار شد.

در این برنامه، حجت الاسلام محمدجواد پارسا، مختصری از زندگی این عالم ربانی و ضرورت پرداختن به سیره علماء را بیان فرمودند:

ما به اعتبار طلبگیمان هویت داریم که اگر با این هویت آشنا نشویم، شاکر نخواهیم بود؛ زیرا شکر یعنی فهمیدن قدر اندازه هر چیزی. در صحیفه سجادیه می‌خوانیم:کسی که شاکر نیست آدم نیست .

یکی از راههای شناخت هویت طلبگی شناخت آدم‌هایی است که در این راه هستند.  آشنا شدن با بزرگان باعث می شود خودمان را متعلق به این مسیر بدانیم یعنی همان هویت مان را بهتر بشناسیم وقتی با بزرگان آشنا می شویم ، سعی میکنیم فاصله مان را با این  بزرگ پیدا کنیم و تلاش می‌کنیم تا  به او برسیم و او را الگو قرار دهیم  که البته در هر عرصه ای الگو مهم است.

باید توجه کنیم که بزرگان و علماء ، ستاره های این راه هستند. یکی از بهترین درس اخلاق ها مطالعه زندگی علماء به عنوان کتاب ذکر است. هر چند  این ها معصوم نیستند ولی شاگردان اهل بیت علیهم السلام هستند.

مختصری از زندگی شیخ مفید:

ایشان در قرن چهار زندگی می‌کردند پنج ساله بودند که اجازه روایت از شیخ الیاس داشتند استاد اصلی ایشان شیخ صدوق می‌باشد، شیخ مفید شخصیت بسیار جامعی است البته  تلاش علمی ایشان در بحث کلام و عقاید پررنگ‌تر بوده.

یک هزارم امکانات الان را نداشتند. آفات امکانات تن پروری است امکانات خوب است ولی نباید امکانات زده شویم.

چهل ساله بودند که زعامت جهان شیعه را به عهده گرفتند.

از امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند: لایدرک العلم براحه الجسم : به راحتی یعنی با این جمله مشخص می‌شود که ما عالم می‌شویم یا خیر.

معروف است که حدود ۳۰ توقیع یعنی نامه از ناحیه امام زمان عجل الله فرجه شریف به ایشان نوشته شده است.

« لِلاْخِ السَّدِیدِ وَالْوَلِیّ الرَّشِیدَ الشَّیْخِ الْمُفِیدِ… سَلامُ اللّهِ عَلَیْکَ اَیُّهَا الْوَلِیُّ الْمُخْلِصُ فِینا بِالْیَقِینِ…؛

به برادر استوار و ولی رشید شیخ مفید، سلام خدا بر تو ای ولیّ خالص در راه ما و دارای یقین به ما…

شیخ مفید لقبی است که امام زمان به ایشان دادند.

جمله مشهوری از استاد نظافت داریم که کمترین سرمایه طلاب پولشان است و مهمترین سرمایه عمر انسان است.

الان طلبه معمولی نیاز نداریم طلبه ای نیاز داریم که استوار و محکم باشد .

طلبه ای آمد وارد حوزه شد گفت دیدم طلاب معطل هستند کار خاصی نمی کنند با خودم فکر کردم که از حوزه بیرون بروم.

در صورتی که اگر واقعاً کسی ببیند که طلاب کار نمی کنند باید بیشتر احساس ضرورت و مسئولیت کند انگیزش بیشتر بشه چون این جبهه خالی است و باید بیشتر تلاش کرد.

با این نگاه وقتی داده است دوستم موفق‌تر است خوشحالم و خیالم راحت است چون وظیفه‌اش را خوب انجام داده است .

چرا موفقیت دوستم را آشفتگی برای خودم می دانم ؟

سید مرتضی و سید رضی از شاگردان شیخ مفید بودند.

شیخ طوسی در وصف شیخ مفید می فرماید: که شیخ مفید از جمله متکلمان عقاید شیعه است و ریاست شیعه به او منتهی می‌شود. او دارای فکری بلند و دقیق و حاضر جواب بوده است نزدیک به ۲۰۰ کتاب در زمینه های مختلف دارد.

مرحوم شرف الدین عاملی می فرماید: اگر مقام عصمت برای غیر پیامبران و جانشینان روا بود ، شیخ مفید از نخستین معصومین  پس از پیامبران خواهد شد.

کتاب دیدار با ابرار با قلم شیوا جهت سیره علما قابل استفاده است.

پاسخ دهید