بررسی ابعاد ضرورت مطالعه آثار شهید مطهری با حضور استاد محمدجواد میری

0

به گزارش روابط عمومی مدارس علمیه حضرت مهدی(عج)؛ پنجشنبه شانزدهم آبان ماه جلسه بررسی ابعاد ضرورت مطالعه آثار شهید مطهری با هدف انگیزه افزایی و ترویج روحیه مطالعه و تحقیق در آثار شهید مطهری (ره) و با حضور محمدجواد میری در نمازخانه شعبه یک برگزار گردید.

سردبیر سابق روزنامه قدس در آغاز بحث با بیان مقدمه‌ای درباره شهید مطهری گفت: در منابع فکری که ما در انقلاب داریم چند رویکرد وجود دارد: مخالفند، غفلت کنیم از اینکه این منابع فکری در اختیارمان هست، بزرگداشت و تکریم می گیرند. به مثابه ادای احترام است و یادشان را گرامی می‌دارند، استفاده می‌کنیم از نظر این عزیزان در مناسبت‌ها و مجالس و در ودیوار و قاب عکس و … . این هم یک جاهایی لازم داریم، استفاده بخشی نگرانه و سلیقه ای از این اندیشه ها . در موضوعات و تخصص  هدفی که دیارد ممکن است بخشی از این اندیشه ها را استفاده کنند و آشنایی جامع. یعنی من آنچنان با اندیشه شهید مطهری آشنا باشم که نه با یک دیدگاه مطهری بلکه بتوانم بگویم با مطهری زندگی کرده ام و … و مسلط به همه اندیشه شهید مطهری باشم.

وی در زمینه آشنایی عمقی و اجتهادی با آثار شهید مطهری افزود : این آشنایی یعنی من فهمیدم دغدغه‌های شهید مطهری این بود و در مجموع من فهمیدم که امام چه گفت آقا چه گفت. اما به تعبیر مقام معظم رهبری خیلی مهم است بدانید اصل و فرع در اندیشه امام چه بود. روشمند باشد.

وی در ادامه افزود: نظام فکری را باید فهمید. در مبحث قبل نظام فکری نبود ولی الا نظام فکری است و باید بدانیم اصل و فرع سخن چیست و … نتیجه چه خواهد شد. آخرش می‌خواهیم یک استفاده‌ای از آن بکنیم. یعنی اگر مطهری الان بود و با این مسئله روبرو می‌شد چه فکری داشت و یا امام ورهبری هم همینطور و راه حل این مسئله چه می‌شود. باید بتوانیم مسائلمان را حل کنیم و تمایز فکری‌ها برایمان روش شود. بر اساس فهم خودمان. این اگر برایمان اتفاق بیفتد برای ما خیلی خوب ایت.

استاد میری در ادامه خاطرنشان کرد: هدف ما از مطهری خوانی باید این باشد که آشنایی جامع و بعد عمقی با آثار ایشان پیدا شود و الا آشنایی بخشی پیدا کردن مفید هست اما لزوما استفاده کانل از ایان اندیشه نیست. و در بیان دلائل خواندن آثار استاد افزود: چرا مطهری بخوانیم:

۱- تاییدات امام ورهبری : تکرار تایید و عمق این تاکیدات در مورد شهید مطهری است ودر مورد کس دیگری گفته نشده است. و این به معنای این نیست که لزوما همه آثار و نظرات شهید مطری قابل خدشه نیست و باب علم بسته شده بلکه منظور مفید بودن همه آنها است ولکن جای تامل و تفکر دارد.

۲- شخصیت خود شهید مطهری خصوصا بد از شهادت ایشان. چرا که سلوک رفتاری و فکری و اندیشه ایشان بود که سبب شهادتشان شد و این خودش جای تامل دارد و مهم است.

۳- استفاده فراوان افراد مختلف در این چند دهه از افکار و آثار ایشان. خیلی ها هستند بعد از فوتشان دیگر کسی سراغ آنها و آثارشان نمی رود ولی مطهری همچنان مرجع افراد مختلف می باشد.

پاسخ دهید