هیئت هفتگی با حضور حجت الاسلام عدالتیان-شعبه دو

0

به گزارش روابط عمومی مدارس علمیه حضرت مهدی(عج)؛ سه­شنبه بیست و یکم و بیست و هشتم آبان­ برنامه هیئت هفتگی با سخنرانی حجت الاسلام عدالتیان در شعبه دو این مدارس برگزار شد.

در این برنامه هفتگی که مصادف با ایام میلاد پیامبر اکرم(ص) و هفته وحدت بود، از استاد عدالتیان دعوت شد تا در خصوص سیره تربیتی اخلاقی پیامبر(ص) برای طلاب صحبت کنند. در همین راستا ایشان حدیثی از پیامبر اکرم(ص) بیان کردند: الا اخبرکم باشبهکم بی؟ قالوا: بلی:

۱-احسنکم خلقا: اخلاقش از همه نیکوتر باشد.

طلاب باید در خانواده بیشتر از بقیه به دیگران محبت کنید. یکی از جلوه­های دوستی، اذیت نکردن دیگران است. مثل رعایت سکوت در کتابخانه و برگرداندن کتب امانتی

۲-الینکم کنفا : تواضعش از بقیه بیشتر باشد.

۳-ابرّکم بقرابته

مصداق دیگر محبت، خدمت است.

امام سجاد(ع) در سفری خادم دیگران بودند و به همه کمک می­کردند (آب دادن-بار برداشتن و …) طوری بودند که ناشناس باشند ولی وقتی مردم فهمیدند، گلایه کردند که چرا خودتان را معرفی نکردید، امام فرمودند که عمدا معرفی نکردم تا ناشناس باشم و بتوانم خدمتی به دیگران انجام بدهم.

در روایتی پیامبر(ص) می­فرمایند : خیرالناس انفعهم للناس و اصبرهم علی الحق

در روایات داریم که علم و حلم باید قرین و همراه باشند تا نتیجه داشته باشند.

۴-اشدّکم حبا لاخوانه فی دینه

۵-اکظمهم غیظا

۶-احسنکم عفوا :کسی که از همه زیباتر گذشت می کند.

گذشت مراحلی دارد: (که هر مرحله برتر از مرحله قبلی می باشد)

الف.تنبیه نکردن

ب.برخورد زیبا در ظاهر

ج.در دل هم گذشتن از طرف مقابل

د.محبت کردن به فرد مقابل

۷-اشدّهم انصافا فی الرضی و الغضب

انصاف یعنی هر چه برای خودمان می­پسندیم برای دیگران هم بپسندیم.

در نامه ۳۱ نهج البلاغه امیرالمومنین(ع) می­فرمایند که خودمان را میزان قرار دهیم و هر چه برای خودمان می­پسندیم برای دیگران هم بپسندیم.

چون خوشحالی و خشم دو حالتی است که زمینه لغزش بیشتری دارد لذا پیامبر(ص) گفته­اند در این دو زمان، زمینه بی انصافی کردن و لغزش بیشتری فراهم است.

پاسخ دهید