کارگاه روش اجتهاد با حضور استاد حائری برگزار شد

0

به گزارش روابط عمومی مدارس علمیه حضرت مهدی(عج)؛ پنجشنبه شانزدهم آبان ماه کارگاه روش اجتهاد با تدریس حجت الاسلام و المسلمین استاد حائری در شعبه سه این مدارس برگزار گردید.

در این کارگاه به اهمیت درس خواندن اشاره شد و استاد فرمودند درس خواندن تفرق می‌خواهد هم از نظر زمانی و هم ذهنی. سال‌های اول به حداقل‌ها اکتفا کنید و بدانید که فرصت‌های زیادی برایتان در آینده ایجاد خواهد شد.

نظم دو معنا دارد: اول اینکه هرکاری را به موقع انجام دهید. دوم اینکه هر کاری را به موقع انجام ندهید. اول یعنی اینکه هر کاری که الان وقتش است را با تاخیر انجام ندهید. دوم یعنی اینکه هرکاری که موقع آن نرسیده را در انجامش عجله نکنید.

هر متن علمی و درسی را که می‌خواهید شروع کنید اول بدانید که با چه هدفی قرار است خوانده شود و چگونه باید خوانده شود مثلا لمعه فقط یک دور آشنایی با فروعات فقه شیعه است نه آشنایی با فقه نیمه استدلالی چرا که اصلا لمعه استدلالی ندارد. ما همه با هم باید کارهایی را که برعهده امام زمان(عج) است را انجام بدهیم. نه یک نفره بخواهیم تمام کارهای امام زمان را انجام بدهیم. حال از میان این همه کار، کدام کار را انجام بدهیم؟ برای انتخاب کارها دو شاخصه را باید در نظر بگریم. ۱٫کاری را انجام بدیم که همه انجام نمی‌دهند. (می‌توانند و انجام نمی دهند). ۲.کاری را انجام بدیم که کسی نمی‌تواند انجام بدهد.

فلذا با توجه با دو معیار گفته شده و نیاز شدید جامعه و نبود مجتهدین کافی طلبه‌هایی که می‌توانند مجتهد شوند باید مجتهد شوند.

استاد در ادامه با توجه به روایتی، اشاره کردند که حضرت خضر به حضرت موسی (ع) فرمودند: “یَا مُوسَى تَفَرَّغْ لِلْعِلْمِ إِنْ کُنْتَ تُرِیدُهُ فَإِنَّمَا اَلْعِلْمُ لِمَنْ تَفَرَّغَ لَهُ” فلذا چند سال اول فقط باید حواسمان به علم باشد و چند سال اول به حداقل ها اکتفا کنیم. در ادامه راه فرصت برای استفاده از فرصت‌ها بسیار پیش می‌آید فلذا نگران آینده نباشید و پر قدرت درس بخوانید. سال‌های اول انسان دلش را پاک کند با خدای خود و از خدا بخواهد و انسان باید بداند “العلم نور یقذف الله فی قلب من یشا”  این که چقدر طول می کشد مهم نیست. باید کتاب‌هایی را خوب بخوانیم.

[envira-gallery id=”7200″]

پاسخ دهید