نشست علمی بررسی واقعه اربعین و زیارت آن

0

به گزارش روابط عمومی مدارس علمیه حضرت مهدی(عج)؛ پنجشنبه یازدهم مهرماه نشست علمی بررسی واقعه اربعین و زیارت آن در آیینه روایات با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن ابراهیم نیا برگزار گردید.

در این نشست که با حضور ۷۰ نفر از طلاب سطح یک مدرسه برگزار شد، استاد ابراهیم نیا به فضایل و خضائص امام حسین علیه السلام پراختند و روایت نبوی را در خصوص خصائص ایشان بیان کردند که : عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ، قَالَ: سَمِعْتُ أَبَا جَعْفَرٍ وَ جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ (عَلَیْهِمَا السَّلَامُ) یَقُولَانِ: إِنَّ اللَّهَ (تَعَالَى) عَوَّضَ الْحُسَیْنَ (عَلَیْهِ السَّلَامُ) مِنْ قَتْلِهِ أَنْ جَعَلَ الْإِمَامَهَ فِی ذُرِّیَّتِهِ، وَ الشِّفَاءَ فِی تُرْبَتِهِ، وَ إِجَابَهَ الدُّعَاءِ عِنْدَ قَبْرِهِ، وَ لَا تُعَدُّ أَیَّامُ زَائِرِیهِ جَائِیاً وَ رَاجِعاً مِنْ عُمُرِه. و به شرح این فضائل پرداخت و نقل های حدیثی و تاریخی در این رابطه را بیان کردند.

این استاد حوزه در ادامه با اشاره به روایاتی در خصوص ضرورت زیارت مرقد مطهر امام حسین(ع)، بیان کردند که زیارت این امام بزرگوار باعث طولانی تر شدن عمر و زیاد شدن روزی می شود و افرادی که زیارت امام حسین(ع) را بدون دلیل ترک کنند مورد عاق ایشان واقع می شوند.

استاد ابراهیم نیا ضمن تشویق طلاب به زیارت امام حسین(ع) به برخی از خصوصیت های ویژه زیارت این امام همام اشاره کرد و درخصوص زیارت اربعین ایشان گفتند: هیچ خدشه ای در باب زیارتی بودن روز اربعین وجود ندارد و نیز در خصوص رسیدن جابر در روز اربعین به کربلا اشکالی وارد نشده است؛ تنها خدشه صحت رسیدن اسرا در روز اربعین به کربلا است.

در ادامه بیان شد که دو قول بیشتر مطرح است: یکی اینکه به هیچ عنوان این نقل تاریخی معتبر نیست و آنها به کربلا نرسیده اند و یا اینکه در اربعین سال بعد به کربلا رسیده اند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن ابراهیم نیا در پایان بحث به تشریح اقوال پرداختند و گریزی هم درباره زیارت پیاده زدند و آن را از سیره بزرگان دانستند که اجر زیارت را نیز دوچندان می کند.

در پایان نیز طلاب سئوالات خود را با استاد مطرح نمودند.

 

 

 

 

 

پاسخ دهید