گزارش علمی آزمون‌های دوره‌ای مهارتی_کاربردی- شعبه یک

0

به گزارش روابط عمومی مدارس علمیه حضرت مهدی(عج)؛ حجت الاسلام محمد ندائی مسئول آموزش شعبه یک این مدارس گزارشی از برگزاری آزمون‌های دوره‌ای مهارتی_کاربردی ادبیات عرب، منطق، فقه و اصول با رویکرد نشاط و پویایی علمی در مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) منتشر کرد.
بر طبق این گزارش کارگروه علمی متشکل از مسئولین آموزش و اساتید با تجربه مدرسه، طبق برنامه مدون در سال تحصیلی، با هدف تقویت بنیه علمی طلاب و آمادگی مستمر و تثبیت مباحث علمی، از تمام قسمت‌های تدریس شده در مدت دو هفته تحصیلی، آزمون‌های منظمی را برگزار می‌کنند.
این آزمون‌ها با شاخص‌های مهارتی (عبارت‌خوانی، ترجمه مناسب متون و …)، کاربردی (بیان نمونه‌های قرآنی و روایی و استفاده صحیح از قواعد در فهم متون دینی)، تحلیلی (بیان ارتباط و تفاوت مسائل در علوم مختلف و حل مسئله علمی)، ادراکی (تبیین مفاهیم و تعاریف موضوعات مربوط به درس) و مباحث مرتبط دیگر با دورس طلاب از محدوده تدریس شده در طول مدتی مشخص و از کتاب‌های صرف، هدایه، سیوطی، الکافی فی المفردات، جواهر البلاغه، منطق، لمعه، اصول مظفر و حلقات شهید صدر ره برگزار می‌شود.
روند برگزاری آزمون‌های دوره‌ای به صورت هر دو هفته یک بار و از تمام دروسی که طلبه در کلاس شرکت می‌کند، است. برنامه آزمون هر طلبه جهت آمادگی، در روزهای شروع سال تحصیلی به اطلاع وی می‌رسد و هر روز در ساعات مشخص، اساتید ممتحن طبق همان برنامه از طلاب آزمون می‌گیرند.
نتایج تحلیلی آزمون‌ها به صورت ماهیانه جهت بررسی دائم سطح علمی طلاب از حیث احاطه به موضوعات درسی و فهم مطلب و جلوگیری از افت تحصیلی و تشویق طلاب تلاشگر، تحلیل شده و در پرونده طلبه ثبت می‌گردد.
مهم‌ترین برکات این آزمون‌ها که مورد استقبال طلاب و اساتید نیز واقع شده، نشاط و پویایی علمی در مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) می‌باشد.

پاسخ دهید