آلبوم سبک زندگی طلاب

0

مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) ضمن احیاء سنت‌های اصیل حوزوی در روش تحصیل، با نوآوری در برخی ساختارها و روش‌ها در راستای بیشترین بهره‌وری از زمان، کاستن از عوامل وقت‌گیر و افزایش تمرکز در تحصیل و تهذیب طلاب، برنامه‌ای مشخص را برای ایشان در نظر گرفته است. البته بدیهی است انجام این برنامه‌ها، به استثنای برنامه‌های آموزشی، به دلخواه خود طلاب عزیز بوده است. برنامه اموزشی نیز که مشتمل بر مطالعه، مباحثه و شرکت در کلاس است، در ساعات خاصی از روز انجام می‌پذیرد.

۱- شروع برنامه روزانه طلاب با نوای بیدارباش سحری است که به‌منظور تشویق طلاب به راز و نیاز با معبود، با پخش مناجات و نوای خوش سحرگاهی انجام می‌شود.
۲- طلاب پس از نماز صبح و صرف جمعی صبحانه، به‌منظور کسب نشاط و زدودن رخوت صبحگاهی، پیش از شروع ساعات آموزشی به نرمش دسته‌جمعی پرداخته و پس‌ازآن بانشاط و باانگیزه در کلاس‌ها حاضر می‌شوند.
۳- ساعاتی از شبانه‌روز به‌عنوان ساعات آموزشی تعریف می‌شود. طلاب در ساعات آموزشی در فضاهای آموزشی حضور دارند و ضمن شرکت در کلاس‌های درسی، به مباحثه گروهی و مطالعات فردی خود در کتابخانه می‌پردازند. به‌این‌ترتیب طلاب در ساعات آموزشی از ورود به خوابگاه خودداری نموده و درنتیجه از اتلاف وقت آنان جلوگیری می‌شود.
۴- دراین‌بین به‌منظور استراحت مختصر و تجدید قوا در ساعات آموزشی، محلی بنام پاتوق جهت صرف چای و نوشیدنی، مطالعه روزنامه و تابلوها‌، گفتگو و ورزش‌های سبک مانند پینگ‌پنگ در نظر گرفته شده است.
۵- وجود خوابگاه جمعی به‌جای حجره‌، یکی دیگر از وجوه تمایز مدارس علمیه حضرت مهد(عج)است که در آن طلاب به‌صورت گروهی در کنار یکدیگر زندگی کرده و ضمن تمرین زندگی جمعی، از گوشه‌نشینی افراطی پرهیز می‌کنند. همچنین جهت تجدید نیروی روزانه، برنامه خواب قیلوله نیم ساعت قبل از نماز ظهر پیش‌بینی شده است.
۶- پیش‌بینی میز پژوهشی اختصاصی برای هر یک از طلاب در سالن مطالعه تأثیر بسیار زیادی در احساس ارتباط و تعلق با مکان مطالعه و حفظ تمرکز به هنگام مطالعه دارد.
۷- به منظور تامین تغذیه مناسب و جلوگیری از اتلاف وقت طلاب در تهیه غذا، سه وعده اصلی و میان‌وعده‌ برای طلاب تدارک دیده می‌شود. برنامه غذاخوری طلاب، مسئولین و اساتید مدرسه به‌صورت عمومی و در ساعت مشخص در سفره جمعی هست که هر روز تعدادی از طلاب به‌عنوان خادم مسئولیت برپایی و جمع‌کردن سفره‌ها را بر عهده دارند.
۸- همچنین برنامه تنظیف عمومی مدرسه نیز به‌صورت گروه‌بندی بر عهده خود طلاب است. واگذاری مسئولیت‌ها و خدمات مدرسه به طلاب به‌منظور نهادینه کردن نظم، کار تشکیلاتی و گروهی و تمرین تواضع و فروتنی انجام می‌شود.
۹- ورزش نیز به‌عنوان یکی از نیازهای جسمی طلاب مورد تأکید قرار دارد. علاوه بر نرمش صبحگاهی روزانه، در طول هفته نیز هرکدام از طلاب در حد اقتضائات و فرصت‌های طلبگی در یکی از رشته‌های ورزشی شنا، والیبال، فوتبال، کوهنوردی و یا رزمی شرکت می‌نمایند.
۱۰- در کنار برنامه‌های آموزشی و تربیتی، نمازخانه مدرسه به‌عنوان پاتوق معنوی طلاب شناخته می‌شود که علاوه بر اقامه نمازهای جماعت، فضایی برای تلاوت قرآن و قرائت مناجات‌های صحیفه سجادیه و برگزاری هیئت مدرسه است. همچنین نمازخانه شاهد عبادت‌ها و نجوای عزیزان طلبه در دل تاریکی شب‌هاست.

[envira-gallery id=”6873″]

پاسخ دهید