دوره تخصصی فِرق و ادیان

0

در هفته ی آخر تعطیلات نوروزی سال 1393 ، دوره تخصصی نقد فرق و ادیان توسط اساتید برجسته ی این رشته در مدرسه ی علمیه ی حضرت مهدی عج برگزار شد. در این سلسله جلسات فشرده که هر صبح و بعد از ظهر در محل نمازخانه مدرسه به مدت یک هفته برگزار می شد ، اساتید محترم به نقد فرق و ادیان مختلف پرداختند و در ضمن آن به سوالات طلاب پاسخ دادند.
در ادامه به معرفی مباحث و اساتید این دوره می پردازیم.

انجمن حجّتیه:

یکی از مسائل مهم و پرکاربرد -به خصوص در شهر مشهد مقدس- فعالیت انجمن حجتیه است. این انجمن که در ظاهر، سال ها قبل فعالیت رسمی خود را تعطیل کرده است، اما همچنان به انتشار عقاید خود از راه های مختلف می پردازد. شاید بتوان گفت مهم ترین روش فعالیت آنها در حال حاضر تاثیر گذاشتن روی فکر نسل جوان است و بارزترین زمینه این انتشار افکار، هیئات مذهبی پرشور و پر مخاطب می باشند.
حجت الاسلام اکبری آهنگر در 6 جلسه و طی 2 روز به موضوع فعالیت های انجمن حجتیه پرداختند. سیر و روند بحث ایشان به گونه ای بود که ابتدا در چند جلسه مباحث تاریخی این گروه را بررسی کردند. به گفته ایشان مهم ترین نیاز در مواجهه و گفت و گو با افراد این انجمن، اشراف داشتن به مسائل تاریخی آنها است. به این علت که مسائل و اطلاعات تاریخی انجمن حجتیه، در حل شبهات و اشکالات آنها بسیار راه گشا و کلیدی است. و اگر کسی در این زمینه نقص داشته باشد در رویارویی با افراد انجمن حجتیه به مشکل می خورد.
استاد اکبری آهنگر در ادامه، به مباحث فکری انجمن حجتیه و فعالیت های فعلی آنها اشاره کردند. از جمله مشکلات فکری که انجمن حجتیه گرفتار آن بود، عدم دشمن شناسی به موقع بود. به طوری که آنها در زمان قبل از انقلاب دشمن اصلی را بهائیت می دانستند و نه رژیم پهلوی که خود حامی بهائیت بود و بعد از انقلاب هم شوروی و کمونیست ها را دشمن اصلی می دانستند نه آمریکا. این در حالی بود که در این دو مقطع حضرت امام دشمن اصلی را رژیم پهلوی و آمریکای جنایتکار معرفی کردند. با گذشت زمان و از هم پاشیده شدن بهائیت و شوروی و کمونیست ها، انجمن حجتیه به بهانه مبارزه با وهابیت، به مقابله با اهل سنت و وحدت شیعه و سنی پرداخته است.
از جمله انحرافات فکری این انجمن، مخالفت افراطی با جریان فلسفه و عرفان اسلامی و مخالفت افراطی با تشکیل حکومت اسلامی در عصر غیبت است. در زمینه مخالفت با تشکیل حکومت اسلامی مهم استناد آنها روایت «رایت» یا «پرچم» است. روایتی که برافراشتن پرچم قیام قبل از ظهور حجت را محکوم به شکست می داند. استاد اکبری آهنگر در این جلسات توضیحات و پاسخ هایی درباره این گونه روایات هم ارائه کردند.
مجموعا در این جلسات به ابعاد مختلف انجمن حجتیه پرداخته شد و انحرافات آنها به طور واضح و روشن بیان شد. در لابه لای بحث گاهی اوقات جلسه به صورت پرسش و پاسخ اداره می شد.

وهابیت:

حجت الاسلام والمسلمین مرادی در 2 جلسه متوالی مسائل مربوط به وهابیت را بررسی کردند. از جمله مسائل مربوط به وهابیت پاسخ به شبهاتی ست که این فرقه ی ضاله در مورد مذهب تشیع مطرح کرده است. این شبهات دو قسم می شوند:
1- شبهات وارده به مذهب بر حق شیعه
2- شبهات وارد شده به نظام مقدس جمهوری اسلامی
در ادامه ی بحث به بعضی از آثار منتشر شده ی وهابیت اشاره ای شد. برای مثال قسمت هایی از کتاب « و جاء دور المجوس» نوشته ی «عبد الله محمد غریب» و «اصول مذهب الشیعه الامامیه» نوشته ی «ناصر الدین قفاری» خوانده و مورد بررسی قرار گرفت.
بعد از این مقدمات استاد مرادی به نحوه شکل گیری فرقه ی ضاله بهاییت پرداختند. ایشان برای مطرح کردن این بحث ابتدائا تاریخچه ی کوتاهی از مذاهب چهار گانه اهل سنت بیان کردند. چگونگی انتقال خلافت و ماجراهای دوران خلافت مثل سوزاندن روایت و منع خروج صحابی پیامبر از مدینه و .. از جمله این تاریخچه بود.
در ادامه بحث حجت الاسلام مرادی به تفاوت ها و شباهت های وهابی ها و اهل سنت پرداختند. ایشان مهم ترین تفاوت وهابی و سنی را وجود چند اعتقاد دانستند:
1- توسل بدعت است
2- تبرک جویی بدعت است
3- شفاعت طلبی از میت بدعت است
4- استغاثه به ارواح اولیا بدعت است
5- روشن کردن چراغ بر روی قبر بدعت است
6- جشن گرفتن بدعت است
7- مناسبت گیری برای میت بدعت است
8- ساخت بنا بر قبور بدعت است
9- طواف بر قبور بدعت است
10- نماز به قصد قبولی و دعا به قصد اجابت در کنار قبور بدعت است
11- عزاداری برای اموات بدعت است. برای هر کسی که باشد. شامل گریه هم می شود.
12- قسم، نذر و قربانی کردن برای غیر خدا بدعت است.
عقیده ی وهابی ها این است که بدعت در دین یعنی شرک به خدا و مشرک را باید کشت. البته برای همه ی بدعت ها حکم قتل نمی دهند.
استاد مرادی در ادامه ی بحث به فعالیت های گسترده ی وهابیت در کشور ایران پرداختند. البته در ابتدای این بحث نظرات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری درباره فرقه وهابیت خوانده شد و توضیح داده شد. بعد از بیان نظرات امام و رهبری فعالیت وهابیت در ایران شمرده شد. از جمله ی این فعالیت ها می توان فهرست وار به این موارد اشاره کرد:
1- انتشار بیش از 500 کتاب باموضوع تبلیغ وهابیت
2- ساخت سایت و وبلاگ
3- ایجاد چت و فروم
4- انتشار فایل از طریق بلوتوث
5- ارسال پیامک
6- ایجاد جماعت تبلیغی که بزرگترین چالش امنیتی شرق کشور است
7- تکثیر انفجاری نسل از طریق ازدواج های متعدد و ازدواج با دختران مجرد نا امید از ازدواج شیعه
8- تشکیل گروه های دعوت
9- توزیع نشریه
10- ایجاد شبکه های ماهواره ای
11- مبلغ کاسب: کسبه ای که در مواجهه با مشتری ها تبلیغ وهابیت و سنی گری می کنند
12- توزیع شب نامه
13- تاسیس حوزه های علمیه اهل سنت
14- و فعالیت های عمده ی دیگر…
همه ی این فعالیت ها در قالب فعالیت های اهل سنت دیده شده است به خاطر اینکه برای وهابیت وهابی کردن یک سنی به مراتب آسان تر است تا یک شیعه.
در ادامه کلاس، استاد مرادی مفصلا به کتاب های منتشر شده از سوی وهابیت پرداخته و این کتاب ها را نقد و بررسی کردند.

بهائیت:

حجت الاسلام امینی در روز سیزده فروردین به بررسی و نقد فرقه بهائیت پرداختند. مقدمه بحث به گفتن تفاوت های فرقه ی منحرف بهائیت و وهابیت گذشت. شاید بتوان مهم تفاوت این دو فرقه را این دانست که وهابیت از مذهب اهل سنت انشعاب گرفته است و بهائیت از مذهب تشیع. به طوری که بنیان گذاران فرقه ی بهائیت خود شیعه بودند و اعتقاد داشتند دوران تشیع تمام شده و این مذهب منسوخ شده است. و از این پس باید به دین بهائیت گروید.
استاد امینی در ادامه، به بیان تاریخچه ی مفصلی از زندگی علی محمد باب، موسس فرقه ی بهائیت پرداخت و از سن کودکی تا بزرگسالی زندگی ایشان را روایت کرد. البته این روایت شامل بخش هایی بود که به تاسیس فرقه ی بهائیت مربوط بوده است. در همین راستا تاریخچه ای هم از فرقه ی بهائیت گفته شد.
بعد از این تاریخچه استاد امینی به بررسی بهائیت در دوران پهلوی پرداختند. و اینکه در دوران محمد رضا شاه مخلوع بهائیت در ایران جایگاه بالایی پیدا کرد و خیلی از منسب ها و مسئولیت های کلان کشور به دست افراد بزرگ و مشهور بهائی افتاد. از مسئول دفتر و مسئول بازرسی دفتر محمد رضا پهلوی تا وزرا و رئسای حکومتی…

مسیحیت:

حجت الاسلام والمسلمین طباطبائی از اساتید برجسته در موضوع مسیحیت به شمار می روند که در 5 جلسه مسائل مربوط به مسیحیت را مورد بررسی قرار دادند. این جلسات دو محور اصلی داشتند. یکی شناخت مسیحیتی که امروز بر علیه تشیع فعالیت می کند. اعم از اصول اعتقادی، احکام و فعالیت های تبلیغی. اما محور دومی که استاد طباطبائی مورد بررسی قرار دادند روش پاسخگویی به شبهات مسیحیت است. به گفته ی خود ایشان با آموزش این روش ها طلبه می تواند به شبهات همه ی فرق و ادیان پاسخ بدهد. به این علت که در این جلسات فقط به شبهات پاسخ داده نمی شود بلکه روش ها و تکنیک های پاسخ به آنها آموزش داده می شود.
استاد طباطبایی ابتدا گروه های مختلف و دسته بندی های اصلی مسیحیت را بیان کردند. بر این اساس مسیحیت به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:
1- مسیحیت سنتی
2- مسیحیت صهیونیزم
3- مسیحیت آته ایست یا مسیحیت بی دین
در یک تقسیم بندی و گروه بندی دیگر مسیحیت به سه دسته تقسیم می شوند:
1- کاتولیک ها
2- ارتودوکس ها
3- پروتستان ها
به گفته ی ایشان اکثر جنگ هایی که در جهان اتفاق می افتد توسط گروه مسیحیت صهیونیزم اداره می شود. به این علت که این گروه از مسیحیت اعتقاد دارند باید کشور اسرائیل شکل بگیرد، معبد سلیمان ساخته شود و جنگ آرماگدون انجام شود تا مسیح موعود ظهور کند.
در ادامه استاد طباطبایی به راهکار های مسیحیت در تبلیغ دین مسیحیت اشاره کردند. مسیحیت جدید با راه اندازی شبکه های ماهواره ای بسیار به اغوا و فریب مردم جهان پرداخته. به گونه ای که مسائل غیر واقعی را واقعی جلوه می کنند و با رنگ و لعاب نیرنگ و شیادی به خورد آنها می دهند. تا این حد که خیلی از مردم این دروغ ها و فریب های آنها باور می کنند و به سمت آنها گرایش می کنند. اما نکته قابل توجه این است که هیچ کدام از ادعا های این مبلغین واقعیت نداشته و فقط با تلقین و تکرار فراوان به صورت واقعی و حقیقی جلوه می کند. خیلی وقت ها این ادعا ها به صورت اخبار سیاسی دروغین و وارونه شده به مردم ارائه می شود.
استاد طباطبایی مباحث خود را همراه با نمایش فیلم ها و نوشته های مربوطه ارائه کردند تا فهم آنها برای طلاب آسان تر و ملموس تر شود. در پایان هر جلسه پرسش هایی از سوی طلاب مطرح می شد که استاد به آنها جواب های روشن و واضح می دادند.

مزدیسنا (آئین زرتشت):

حجت الاسلام و المسلمین شفیعیان در 2 جلسه متوالی به تبیین و نقد دین زرتشت پرداختند. ایشان در ابتدا به طور خلاصه و کوتاه از گره خوردن تاریخ تمدن ایران پیش از اسلام با آئین زرتشت گفتند و این نکته را اضافه کردند که همین نزدیکی تاریخ تمدن و آئین زرتشت بستری شده برای برانگیختن احساسات و غرور ملی جوانان برای تنفر از اسلام و اعراب و گرایش به به زرتشتیان. استاد شفیعیان همچنین ضرورت پرداختن به بحث زرتشتیان را برای طلاب مطرح کردند.
ایشان در ادامه به فعالیت های گسترده زرتشتیان چه در ایران و چه در کشور های دیگر اشاره کردند و روش های تبلیغی آنها را توضیح دادند. از جمله روش های تبلیغی می توان فهرست وار به این چند مورد اشاره کرد:
1- برانگیختن غرور ملی با تمجید افسانه وار از ایران باستان
2- تاختن به اسلام آئینی که این غروز را تخریب کرد
3- پررنگ کردن جنایات مسلمانان در حمله به ایران
4- تشکیک در کارآمدی دین اسلام به ویژه اسلام سیاسی
به نظر استاد شفیعیان بزرگرتین شبهه ای که نظام اعتقادی مردم ما را تهدید می کند، تشکیک در کارآمدی دین اسلام به ویژه اسلام سیاسی و حکومت اسلامی ست.
ایشان در ادامه بحث خود، اطلاعاتی عمومی از آئین زرتشت بیان کردند که شامل نام اصلی این دین، شاخه های آن، جایگاه این دین در جهان و ماهیت و … آن است.
حجت الاسلام شفیعیان در ادامه کتاب مقدس زرتشتیان یعنی «اوستا» را بررسی کردند. نتیجه گیری این بحث این شد که کتاب مقدس آنها به خاطر منع انتشار و گسترش آن توسط بزرگان زرتشت، در طول تاریخ از بین رفته است و نسخه ای که الان وجود دارد نتیجه ی حفظیات بزرگان زرتشت است. و به همین علت زرتشتیان کتاب «اوستا» را کنار گذاشته و به آن رجوع نمی کنند. و به جای «اوستا» به کتاب «گاتاها» مراجعه می کنند.

عرفان حلقه (کیهانی):

حجت الاسلام مشکانی در یک جلسه 1 ساعته به نقد و بررسی عرفان حلقه پرداختند. ایشان در ابتدا شخصیت محمد علی طاهری، موسس عرفان حلقه را بررسی کردند و اساس اعتقادات و مبانی ایشان را توضیح دادند. همچنین با بررسی برخی از گفته های آقای طاهری در کتاب های خود، اهداف ایشان از تاسیس این عرفان را توضیح می دهند.
استاد مشکانی در ادامه بحث خود به فعالیت های گسترده این فرقه ی گمراه اشاره کردند و تاکید کردند که اعضای عرفان حلقه یا کیهانی به بعضی منسب های مدیریتی کشور هم نفوذ کرده اند.
ایشان در ادامه به معرفی بعضی از آثار و کتاب هایی که در زمینه نقد عرفان حلقه (کیهانی) نوشته شده اشاره کردند و طلاب را برای مطالعه بیشتر به آنها مراجعه دادند. و در آخر تمام اعتقادات آقای طاهری درباره خداوند، عوامل مختلف، جهان هستی، عالم برزخ و قیامت و … توضیح و شرح می دهند.
اسامی اساتید و موضوعات مطروحه
1. بیان و نقد تشکیلات مسیحیت و معرفی برنامه ها و سرمایه گذاری های گسترده مسیحیت تبشیری توسط جناب آقای رسایی
2. بیان عقاید و معرفی شاخصه های مسیحیت در زمان کنونی به صورت تفصیلی و دقیق با نمایش کلیپهای متعدد توسط حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی
3. نقد تشکیلات بهائیت و بیان کارویژه های آنها در شرایط کنونی توسط استاد محمدی
4. نقد بهائیت با بیان سیر تاریخی و عقاید و شاخه های آن توسط حجت الاسلام و المسلمین امین نیا رئیس موسسه حق پژوهی و سئول خبرگذاری فرق نیوز
5. نقد وهابیت و پرده برداشتن از انحرافهای فکری و عملی آن توسط حجت الاسلام و المسلمین مرادی ، رئیس گروه کلام دفتر تبلیغات
6. نقد باستان پرستی و بیان معتقدات و مراسم های خاص باستان پرستان و اشکالات جدی آن فرقه توسط حجت الاسلام و المسلمین روح الله شفیعیان ، استاد حوزه علمیه و دارای دکترای ادیان و از اساتید مدرسه ادیان آیت الله وحید خراسانی و عضو کانون اسلام و مسیحیت
7. نقد انجمن حجتیه با بیان سیر تاریخی آنها قبل و بعد انقلاب و بررسی تناقضهای گفتاری و رفتاری آنها در تاریخ توسط اکبری آهنگر ، مولف کتاب نقد انجمن حجتیه و استاد موسسه طلوع حق تهران
8. نقد عرفان حلقه ، معرفی موسسه و سردمداران آن ، توضیح گستره ی فعالیتی آنان و دقت نفوذ در خانواده های مذهبی توسط مدرس حوزه و دانشگاه ، حجت الاسلام و المسلمین مشکانی ، رئیس موسسه بهداشت معنوی قمپاسخ دهید