نقد فیلم موهن الاسباط توسط استاد رجبی دوانی

0

استاد محمد حسین رجبی دوانی ، محقق و پژوهشگر موفق در حوزه مطالعات تاریخی ، در جمع طلاب حضرت مهدی عج حضور یافت. دکتر رجبی دوانی در این جلسه که به بهانه انتشار فیلم موهن الاسباط برگذار شده بود ، با بیان اثر گذاری سریالهای مذهبی ایران چون مختار و امام علی علیه السلام و … بیان کرد ، هنگامی که سریال امام علی ع در ایران پخش می شد اهل تسنن این را تحریم کرده بودند و دیدنش را حرام می دانستند . برخی از مردم آن را ضبط کرده بودند و به پاکستان قاچاق می کردند . در رابطه با سریال مختار نیز همین گونه بود . خیلی آنها را تحت تاثیر قرار داد . فیلم حضرت ابراهیم ع و حضرت یوسف ع و فیلم مریم مقدس س نیز مورد اقبال عجیب قرار گرفت . ساخت این سریال موهن در برابر قدرت نرم جمهوری اسلامی به صورت فیلمهای تاثیر گذار بوده است . تهیه کنندگان سریال نیز به همین موضوع اعتراف کردند .
مهمان همیشگی برنامه “هنگام درنگ” که در زمان پخش مختار از شبکه 1 پخش می شد ، با بیان اینکه فیلم الاسباط برای مقابله با شیعه ساخته شده است اظهار داشت ، در فیلم تمام صحابه را صالح و درست می خواند اما وقتی به آن صحابه هایی که بر ضد عثمان شورش کردند می رسد آنها را خوب جلوه نمی دهد ؟ این مطلب نشان میدهد برای رسیدن به هدفی خاص ، حتی ارزشهای خودشان را زیر پا میگذارند .
پسر علامه علی دوانی با بیانی برخی از مصادیق انحراف در فیلم ، بیان کرد ، امام حسن ع و امام حسین ع را طوری نشان میدهد که انگار هیچ مشکلی با بنی امیه ندارند و در موقع تشییع جنازه عثمان گریه میکنند !  ساحت یزید در این فیلم از ظلم به امام حسین ع مبرا است.


پاسخ دهید