برگزاری اردوی آشنایی با مدارس علمیه عالی شعبه یک+تصاویر

0

یکی از دغدغه های طلاب در اواخر تحصیل در سطح یک، انتخاب مسیر صحیح برای ادامه تحصیل در موسسات و مدارس مختلف است که در چه شهری و چه مدرسه ای و چه برنامه ای حضور یابد و ادامه تحصیل دهد؟!

امروزه در حوزه علمیه موسسات و مدارس مختلفی داعیه دار تحصیل طلاب و آموزش آنها در مقاطع مختلف از جمله سطح دو می باشند که هم باعث افتخار و عزت حوزه علمیه است و نشان از بالندگی و رشد آن می باشد و از طرفی باعث تحیر طلاب در انتخاب مسیر مطلوب خویش شده است. از این جهت برنامه ای را می طلبد تا طلاب در اواخر تحصیل خود در سطح یک دچار تشویش و اظطراب کمتری شده و بتوانند بر اساس استعدادها و توانایی ها و علایق خود راه درست را برگزینند.

مدرسه علمیه حضرت مهدی (عج) با هدف آشنایی طلاب با مراکز و موسسات و مدارس علمی در مقطع سطح ۲ برنامه ای را تحت عنوان آینده پژوهشی ترسیم نموده است که بر اساس آن موظف است تا اطلاعات وآگاهی های لازم را در این خصوص به علاقه مندان عرضه کند.

بر همین اساس اردوی آینده پژوهشی و هدایت تحصیلی را در پایه ۵ راه اندازی نموده و با هماهنگی مدارس و موسسات مختلف در شهر قم، در دیماه ۱۳۹۷ این برنامه را انجام داده است.

مراحل طرح:

۱- ثبت نام از متقاضیان حضور در سفر علمی .

۲- هماهنگی با مراکز و موسسات و مدارس شهر قم.

۲- هماهنگی جهت اسکان و خرید بلیط.

۳- بازدید از موسسات و مراکز مختلف.

مراکز و موسسات :

با هماهنگی های انجام شده و با عنایت به فرصت کوتاه حضور در شهر قم از تاریخ ۲۲ الی ۲۴ دیماه، بنا شد از بین موسسات و مدارس فراوان در شهر قم برخی از مراکز مهم شناسایی و برای بازدید هماهنگ شود که برنامه آن به شرح زیر می باشد:

شنبه

۲۲

مدرسه امام محمد باقر(ع)
مدرسه خاتم الاوصیاء(ع)
مدرسه دارالهدی
مدرسه فقه و قضا
یکشنبه

۲۳

مدرسه امام کاظم (ع)
مرکز جامع علوم اسلامی
دوشنبه

۲۴

مدرسه آل یاسین
موسسه امام خمینی (ره)

 

نشستها:

در حاشیه بازدید از موسسات  مدارس شهر قم به منظور تبیین و اتقان و رفع برخی از سئوالات پیرامون تحصیل در این شهر و یا کیفیت تحصیل در سطح ۲ و مسائل مختلف پیرامون آن از سه نفر از اساتید آگاه و مجرب در این زمینه دعوت شد تا در مکان استقرار طلاب حضور یافته و طلاب را مستفیض گردانند.

برنامه برگزاری نشست ها عبارت است از :

نام استاد عنوان نشست
شنبه حجه الاسلام و المسلمین ملائی کیفیت و شرایط تحصیل در سطح۲
یکشنبه حجه الاسلام و المسلمین وحیدی نقاط ضعف و قوت تحصیل در مشهد و قم
دوشنبه حجه الاسلام و المسلمین  ذاکری نقش برنامه ریزی و باورها در تحصیل

 

رنامه های جانبی:

در کنار برنامه های رسمی اردو، ایجاد فضای بازدید از دروس خراج فقه و دیدار با علما نیز برای طلاب فراهم شد که از محضر آیات عظام سبحانی، مکارم و سایر علما بهره مند شدند.

همچنین با توجه به اینکه بخشی از فارغ التحصیلان مدرسه در شهر قم ساکن می باشند، برنامه گعده های طلبگی هم شبها با حضور تعدادی از این طلاب برگزار گردید که باعث ارتقاء سطح آگاهی طلاب نسبت به حضور در شهر قم گردید.

 

برنامه مشهد:

در ادامه برنامه بازدید از مراکز و موسسات قم به جهت آشنایی طلاب با فضاهای علمی مشهد نیز هماهنگی با برخی از طلاب مشغول به تحصیل در موسسات و مدارس مشهد صورت گرفت که در نشست ویژه ای به تشریح فضاهای علمی و اقتضائات موسسات مشهد بپردازند تا در ضمن آن طلاب بتوانند در مقام تصمیم گیری تصمیم بهتری را اتخاذ نمایند.

 

[envira-gallery id="6165"]

پاسخ دهید