سخنرانی استاد محمد رجبی پیرامون انقلاب اسلامی

0

استاد محمد رجبی دوانی پژوهشگر برجسته ایرانی و رئیس کتابخانه و موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ، در مدرسه علمیه ی حضرت مهدی عج حاضر شد و طی جلساتی به تبیین تفاوتهای دوران پس از انقلاب اسلامی ایران و پیش از انقلاب پرداخت. وی با اشاره به تاریخ غرب ، به صورت بسیار دقیق و جذاب به بررسی جایگاه انقلاب اسلامی ایران پرداخت و پس از آن آثار پر برکت انقلاب اسلامی را به طور مستند و آماری بررسی نمود. در ادامه خلاصه ای از مباحث مطروحه در جلسات این استاد بزرگوار را از نظر می گذرانیم.در دوره ی پیش از انقلاب ما دو قسمت را باید از هم جدا کنیم .

دوران قبل از مشروطه
فرهنگی سنتی بر اساس یک حکومت که بیش از 2000 هزار به حکومت پادشاهی عادت کرده بودیم و مهم این بود که کدام پادشاه خوب است و کدام پادشاه بد . اما تصور خلق سیستمی که ظلم ریشه کن شود و کسی نتواند ظلم کند کمتر پیش می آمد . عده ای تحمل می کردد و کوتاه می آمدند و وظیفه ای نمی دیدند . عده ای اما که می خواستند فعال باشند نصیحت می کردند و گاهی بالاتر مبارزه می کردند . تاریخ ما سراسر دارای مبارزاتی از علما و عرفا علیه ستمگری هاست . بسیاری از این نهضت ها اولاد زمان ائمه علیهم السلام بودند . بعدها که به دوره ی جدید رسید عرفا و صوفی مشربان پای به میدان نهادند .
علمایی بودند که با نزدیک شدن به دولت مثل خواجه نصیر طوسی که به هولاکی خان نزدیک شد و آن ویرانگر را به آبادگر تبدیل کرد و خرابی های چنگیز را ترمیم کرد . در صفویه نیز داریم . علامه مجلسی از شاه سلطان حسین بودجه ای برای بحار گرفت . 500 طلبه قریب الاجتهاد یا مجتهد را به تمام عالم تشیع فرستاد که یا تمام احادیث شیعه ی درون کتابها را بخرند یا استنساخ کنند و بیاورند . بسیاری از کتابها نیز هست که فقط اسمش برای ما باقی مانده است . رد هشام بن حکم بر ارسطاطالیس . فقط اسمش هست . علامه گفت می ترسم که همین احادیث نیز نماند . ایشان با همان بودجه صدها نسخه از این کتاب را به اطراف فرستاد . که پیش بینی درستی بود . که افغانها حمله هایی کردند و همه چیز را از بین بردند .
بعضی نیز با مبارزه راه را ادامه دادند .
مثل شیخ فضل الله نوری و حاج ملا علی کنی و دیگران . تا دوران به مشروطه رسید

دوران بعد از مشروطه
تحت تأثیر انقلاباتی که در غرب به خصوص در فرانسه رخ داده بود اتفاق افتاد . سیستمی که مدیر جامعه نتواند خطا بکند . به ذهن علما رسید که از خود اسلام نیز این می تواند بر خیزد . گفتند عدالت خانه ای راه اندازیم که کارهای دولت و شاه در آنجا جوانب سیاسی و شرعی و اجتماعی و … اش سنجیده شود . فراماسونها این خاصیت را دارند که به هر ملتی که داخل می شوند به رنگ همانها در می آیند . تفسیر و قرائتشان اما با روح آن سازگار نیست . دین را سکولاریزه می کنند . روحانیت اهل سنت زیر نظر دولت است لذا اکثر کشورهایشان مستعمره شدند . عراق چون سنی ها حاکمانش بودند مستعمره انگلیس شد . هند و عربستان و آسیای میانه و … همه مستعمره شدند . تنها کشوری که مستعمره نشد ایران بود . استعمارگران نفوذ می کردند اما مسلط نبودند . تصمیم گرفتند در تشیع فرقه هایی ایجاد کنند . از راه دیگری وارد شدند و آن فراماسونری بود . میگفتند شیعه هستیم اما تفسیری خلاف داشت . می گفت روزه گرفتن برای سالم بودن بدن انسان است . گفتند مشروطه از شرط می آید . یعنی مشروط به احکام اسلامی است . در حالی که مشروطه از شارط فرانسه می آید یعنی چارت . تشکیلات و طرح و نوشته . تنها عالمی که متوجه شد شیخ فضل الله بود . به احتمال قوی زبان خارجی می دانست . از علمای زمان خودش خیلی جلوتر بود . دخترهای بسیار با کمالی داشت . گفت مشروطه نمی خواهیم و احتیاج به مشروعه داریم . بر ضد ایشان شوریدند و مشروطه پیروز شد و جنبش عدالتخواهی شکست خورد و نهایتا ایشان را به دار زدند . وقتی خواستند طناب دار به گردن ایشان بیندازند خطاب به علمای مخالف با صدای بلند گفت = امروز عمامه را از سر من برداشتند و فردا از سر همه ی شما بر خواهند داشت . گوی اینها را نخورید . همین اتفاق هم افتاد . حاج آقا نور الله اصفهانی و آقا نجفی و شهید مدرس و … همه حذف شدند و نهایتا آدمی مثل رضا خان سر کار آمد . او که به نجف رفت علمای نجف تا بیرون شهر به استقبالش آمدند . لباس متحد الشکل آورد و حجاب را برداشت و لباس روحانیت را زدود و نوسازی هایی در ایران شروع شد .
اغلب گفت می شود این نوسازی ها توسط پهلوی انجام می شد و علما مخالف بودند . بعضی هوچی گری می کنند که همه ی اینکار ها آن زمان شد و چنین و چنان . اینها بخشی از درخواستهایی بود که اقلا 120 یا 130 سال پیش از این علما می خواستند .
کتاب مکتوبات سیاسی علمای اهل قاجار در 4 جلد را حتما بخوانید .
علمای مجاهد که برای 500 عالم است که فتوای جهاد دادند علیه خارجی ها . که تألیف حسن رجبی دوانی است .
علما می گفتند چرا راه آهن نمی کشی ؟ مقلدین علما از جاهای مختلف می آمدند و می گفتند و اطلاعات علما وسیع بود . می گفتند چرا جاده های شمال خاکی ست . چرا تلگراف نمی کشی ؟ تعجب آور است . آن زمان که نه رادیو بود و نه تلویزیون این مطالبات بوده است . چرا شرکتهای بزرگ ملی تشکیل نمی دهید ؟ این اصلاحات بخش کوچکی از مطالبات علما بود . متأسفانه تأسیس همین ها نیز در نفع خود استعمارگران بود . به جای راه آهن کشیدن در مشهد و شهرهای مرکزی در کوهستانها کشیدند تا در جنگ جهانی دوم انگلستان و آمریکا و کشورهای اروپایی متحد علیه آلمان از این راه اسلحه فرستادند برای شوروی که علیه آلمان بایستد . اسمش شد پل پیروزی . قبل از این نیز راهی می خواستند برای خارج کردن نفت قفقاز یعنی آذر بایجان که این خط را تا خلیج فارس کشیدند تا این نفت را استفاده کنند . که البته با انقلاب کمونیستی بیرون انداخته شدند .
چقدر روشن فکران حتی غیر مذهبی در زندانها کشته شدند . علما که جای خود داشتند .
او که رفت پسرش آمد . با برخواستند آیت الله کاشانی و همراهی دکتر مصدق نهضت ملی شدن نفت رخ داد . ایرانی ها بلد نبودند چطور استفاده کنند . اختلافی شد که چه کنیم ؟ خارجی ها را بیاوریم یا خیر ؟ آمریکایی ها از مصدق حمایت می کردند که دست انگلیس را قطع کنند . کمونیستها می گفتند به شوروی بدهیم . بعد این مصدق سر نگون شد . کنسرسیوم تشکیل شد که با هم چپاول کنند . روزانه 6 میلیون بشکه صادر می شد در آن موقع . بیشترین نفت در دنیا . این ثروت عظیم خارج می شد . با وجود این ثروت بسیاری از شهرهای ایران جاده آسفالته نداشتند . فرودگاه در ایران فقط تهران داشت . در شیراز و اصفهان و تبریز و مشهد نیز در اواخر به صورت کوچک تشکیل شد . وقتی جشنهای 2500 ساله شاهنشاهی را گرفتند با هزینه ی سنگین و آنها برگشتند شروع کردند که بد گویی که نزدیک همین شیراز جایی را دیدیم که آب نداشتند و فرزندانشان را می فروختند و … . آن جشن برای شاه در خارج شد ضد تبلیغ . بالای 75 درصد مردم بی سواد بودند . تازه می گفتند آمار را کم دادند . دانشگاه تهران و تبریز و شیراز و اصفهان و مشهد و چند دانشگاه کوچک دیگر . روزنامه های همان دوران را بخوانید ببینید همان حدی که اجازه داشتند چه می نوشتند . این پول به بانک می رفت و ثروت خاندان پهلوی بود .
نفتی که صادر می شد از داخل ایران استخراج می شد . شاه 6 تا 7 سال قبل انقلاب گفت که تا 20 سال دیگر نفت ما تمام است . یعنی باید 15 سال پیش نفت ما تمام می شد . اینها از داخل استخراج می کردند . نه از نقاط مرزی . بعد از انقلاب ایران در چاه های داخل را بست و سفره های مرزی را استفاده کرد . که یکی از علتهای اقتصادی جنگ این بود . چرا قطر و عراق و کویت نفت را ببرند . اسرائیلی ها در خوش آب و هوا ترین نقاط ایران شهرک سازی به نام شهر جدید سازی کرده بودند . قرار بود یهودی های مهاجر به ایران بیایند . چقدر خارجی از خارج در ایران وجود داشت به نام کارمند . از پزشک تا ژنرالهای ارتش . تمام کارهای اصلی دست خارجی ها بود .

دوران انقلاب
اولین کاری که انقلاب کرد بستن چاه های داخل و استخراج از مرزها بود . به محض اینکه ما شروع به تولید کردیم پول شیخ نشین های خائن و پول نظامی صدام و نیروهای غربی جنگ را علیه ما شروع کردند . 8 سال جنگ کلاسیک . بزرگ ترین جنگ کلاسیک تاریخ بشر . جنگهای کلاسیک که با بمب باران و نیروی زمینی و هوایی و دریایی است معمولا خیلی طول بکشد 1 سال است . تمام تأسیسات حیاتی کشور به طور هدفمند بمب باران می شد . خیلی خلبانها انگلیسی و فرانسوی بودند . کشتی ها را می زدند . راه آهن را می زدند . پلها را می زدند . همان بلایی که سر لیبی آوردند و الان سر سوریه در می آورند . فرق ما اما حکومت بر دلها بود .
پر خرج ترین مداخل آمریکا در جنگ افغانستان و عراق است . این پرخرج بودن به خاطر حقوق گزافی است که به سربازان و افسران جنگ می دهد . این حقوق گزاف بودجه زیادی می طلبد . بسیجیان ما چه حقوقی گرفتند ؟ تنها جنگی که در تاریخ بعد از دست دادن قفقاز ما پیروز شدیم دفاع مقدس بود . ارتش بزرگی که رضا خان درست کرده بود فقط به درد رژه می خورد . فقط 2 ساعت تحمل کرد . این جنگ که عراق تجاوز کرد . ما فاو را گرفتیم . همه ی دنیا با او بودند و هیچ کس با ما نبود و در محاصره اقتصادی بودیم . همزمان با جنگ تروریسم داخلی . هر افسری که بازمی گشت منافقین ترورش می کردند . سلطنت طلبانی که زمان پهلوی بیرون رفته بودند پایگاهشان بغداد بود . یعنی کشوری که به ما حمله کرد .
در بحبوحه جنگ ما متروی تهران را ساختیم . قرار داد متروی تهران زمان ناصر الدین شاه امضا شده بود . بعد مظفر الدین شاه . باز افتاد زمان محمد علی شاه . بعد احمد شاه . بعد 16 سال رضا شاه . بعد 37 سال محمد رضا شاه . هیچ کدام نتوانستند . ما در زمان جنگ این را ساختیم . این هم جاده و این همه امکانات و این همه مبارزه با بی سوادی و این همه دانشگاه و این همه بالا آمدن سطح فرهنگ و سطح دانشجو و …. اینها شاید نواقصی دارد ولی همینها نبود .
منطقه ای بود در جنوب که اسمش بستک بود . انقدر کسی نرفته بود که اسمش شده بود بستک . الان نیز آنجا را ببینید . از همه مهمتر تحولی که در فکر مردم اتفاق افتاد . همکلاسی هایی داشتیم زرنگ تر از ما . ولی بعد دیپلم و سیکل ادامه نمی دادند . کلاسها زبان وهنر بود که هیچ کس نمی رفت . همه برای خانواده های اشرافی بود . این فاصله ها از بین رفت و این تحول مهمتری است .
چند خانه آن زمان فرش داشتند . حال چند نفر نداشتند ؟
سطح زندگی خیلی تغییر کرد . سطح افکار نیز . اگر می گفتی خانم دکتر مذهبی می خندیدند . الان خانم دکتر های چادری که استاد دانشگاه هستند چقدر شده اند ؟
شرکت نفتی که تا قبل انقلاب تمام کارکنانش خارجی ها بودند الان یک کارکن خارجی ندارد . ما استخراج زیر دریا انجام می دهیم . وقتی عراق استخراج نفت خلیج ما را زد فقط 3 کشور تکنولوژی مهارش را داشتند . بعد خود بچه های وزارت نفت رفتند و آنجا را درست کردند . در هر چیزی اول تکذیب کردند و تمسخر و بعد که دیدند واقعیت است تهدید کردند .
برای تغییر باید طیف ایجاد شود . هنوز در طیف این تحول هستیم هر چه جلو می رویم این طیف ادامه پیدا می کند .
با 22 بهمن انقلاب شروع شد . انقلاب نشد .
تا انقلاب مهدی نهضت ادامه دارد .

پاسخ دهید