معرف کتاب‌ «الگوی تربیت جامع طلاب» + فیلم

0

? معرفی کتاب «الگوی تربیت جامع طلاب»

تجربیات موفق در مدارس علمیه غالبا مبتنی بر نگاه‌ها، تلاش‌ها و ویژگی‌های شخصی مدیران موفق بوده و تاکنون تلاش کافی برای طراحی الگوی جامع و اثربخش با بهره‌گیری از تجربیات و با استفاده از منابع مستحکم دینی انجام نشده است. در این شرایط گاه تنها بخشی از مؤلفه‌های لازم برای تربیت، مورد توجه قرار می‌گیرد و فقدان الگوی جامع، منجر به خروجی‌های ناکارآمد و نامتوازن می‌شود.
کتاب «الگوی تربیت جامع طلاب» گامی در جهت ترسیم الگوی مطلوب تربیت طلاب، به همت مدیران مدارس علمیه حضرت مهدی(عج)، تحت اشراف حجت‌الاسلام‌والمسلمین نظافت یزدی تدوین شده است. در نگارش این الگو از آیات قرآن کریم، روایات اهل‌بیت(ع)، منویات مقام معظم رهبری(حفظ الله) و سال‌ها تجربه تربیت طلاب در مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) و تجربه‌های موفق اجرا شده در سایر مدارس علمیه، بهره‌های فراوان برده شده است.
در فصل نخست این کتاب، پس از بیان مبانی و ضرورتِ تربیت، به لزوم جامعیت در تربیت پرداخته شده است. سپس هفت ویژگی طلبه جامع تبیین شده و نقش مدارس در تربیت طلاب مورد تاکید قرار گرفته است. و در ادامه این فصل بیانیه ماموریت و بیانیه ارزش‌های مدرسه علمیه مطلوب ارائه شده است.
پس‌ازآن، در ضمن دو فصل به تبیین راهبردهای تحقق تربیت جامع پرداخته و در ذیل هر راهبرد راهکارهای پیاده‌سازی آن راهبرد بیان شده است. راهبردهای فرهنگیـتهذیبی و راهبردهای آموزشی‌ـ‌پژوهشی عناوین فصل‌های دوم و سوم این کتاب هستند.
با توجه به این که دست‌یابی به این راهبردها در مدارس علمیه نیازمند نظام مدیریتی متناسب با آن است، در فصل چهارم راهبردها و راهکارهای مدیریتی مورد بحث قرار گرفته است. در بخش پایانی این کتاب، مجموعه‌ای از اسناد ارزشمند و کاربردی در قالب پیوست‌ها آمده است.

به نظر می‌رسد مطالعه این اثر می‌تواند برای مدیران، مسئولان، اساتید و همه متصدیان تربیت طلاب مفید و راهگشا باشد و تلاش برای پیاده‌سازی مفاد آن متناسب با شرایط و مقتضیات مدارس، تأثیر شگرفی در ارتقای کیفی فعالیت حوزه‌های علمیه خواهد داشت.
از سویی دیگر مطالعه، مرور و مباحثۀ نکات مطرح‌شده در این اثر توسط طلاب پیگیر و باانگیزه، می‌تواند دریچه‌هایی تازه به روی آنان بگشاید. طلاب دغدغه‌مندی که به دنبال رشد جامع خود هستند و برنامه‌های متداول حوزه را برای رسیدن به قله‌های بلند کافی نمی‌بینند، می‌توانند برای رسیدن به جامعیت، به صورت خودجوش از الگوی ارائه شده بهره‌گیری نمایند و با تلاشی مضاعف و برنامه‌ای جامع به سوی اهداف ارزشمند خود حرکت کنند.
مجموعه‌های فرهنگی‌ـــ‌تربیتی و سایر مؤسسات دینی نیز می‌توانند با بومی‌سازی مفاد این الگو، گامی مؤثر در راستای ارتقای فعالیت‌های مجموعه خود بردارند.

این کتاب در ۲۸۸ صفحه در قطع وزیری توسط انتشارات امام مهربان به چاپ رسیده است و با قیمت ۱۵۰۰۰ تومان ارائه می‌گردد.

?علاقمندان جهت تهیه این کتاب می توانند با شماره
۰۵۱۳۲۷۳۳۶۳۶ داخلی ۸۰۵
و شماره ۰۹۳۷۵۷۹۰۴۲۵
تماس حاصل نمایند.

پاسخ دهید