«سفیران هدایت» فرصتی برای نیازهای عاجل و فوری جامعه و نظام اسلامی

0

به بهانه تاسیس مدرسه علمیه حضرت مهدی عج شعبه 4 – سفیران هدایت به گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد نظافت یزدی نشستیم که متن زیر حاصل فرمایشات استاد نظافت در این گفتگوست.

خدا را شکر می‌کنیم که توفیق پیدا کردیم در راستای ترویج فرهنگ اسلامی که بهترین راهش تربیت طلاب بصیر و آگاه و باتقواست، گام دیگری برداریم و الحمد لله با موافقت مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و شخص حجت الاسلام و المسلمین مصباح عاملی موفق شدیم مدرسه سفیران هدایت را هم مجوزش را بگیریم و شروه به پذیرش کنیم.

ما فکر می‌کنیم که «سفیران هدایت» فرصتی هست برای نیازهای عاجل و فوری جامعه و نیازهای کوتاه مدت نظام اسلامی و البته فکر می‌کنیم سفیران قوی‌تر و مؤثر‌تر از این که هست، می‌تواند ظاهر شود.

الحمدلله مدارس علمیه حضرت مهدی عج با تجربیات فراوانی که در این سال‌ها کسب کرده است و با توفیقاتی که خداوند متعال عنایت کرده است امید است با ورود به این عرصه گام‌های مؤثری بردارد إن‌شاء‌الله و راهی را که تاکنون طی شده است با قوت بیشتری پیش ‌ببرد و تجربیاتش را مطابق با اقتضائات این عرصه به اجرا بگذارد.

ما معتقدیم سفیران هدایت پیشانی حوزه هستند. سفیران هدایت نسبت به طرح بلند مدت هم می‌توانند مؤثر باشند. سفیران می‌توانند پذیرش حوزه علمیه را متحول کنند. سفیران اگر خوب تربیت بشوند به معنای واقعی کلمه سفیر هستند؛ یعنی می‌توانند آبرو و زینت حوزه باشند؛ می‌توانند دیگران را جذب حوزه کنند و اگر خدای نکرده در بخش سفیران هدایت بد عمل کنیم، سفیران می‌توانند آثار تخریبی فراوانی داشته باشند. سفیران می‌تواند پشتوانه طرح بلند مدت باشد.

هدف ما این است طلابی را تربیت بکنیم که دارای جامعیت بوده و در کنار علمیت و معنویت از کارآمدی و مقبولیت بالایی برخوردار باشند و نیز تعادل داشته باشند و نگاهشان نیز جامع باشد.

در سفیران هدایت ما به پنج عرصه اهمیت ویژه‌ای خواهیم داد:

عرصه اول؛ علم و معرفت

برای ما خیلی مهم است کسی که مبلِّغ است با سواد باشد. مبلِّغ نباید حرف‌های سست بزند؛ باید حرف‌هایش محکم باشد؛ باید اهل استدلال و برهان باشد؛ باید قدرت اقناع داشته باشد و باید بتواند با عقول و افکار ارتباط برقرار کند؛ لذا ما به علم اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم.

البته در کنار علم به معرفت هم اهمیت می‌دهیم. مبلِّغ باید ابتدا خودش اعتقاداتش قوی باشد، خودش به این راهی که ورود پیدا کرده، اعتقاد راسخ و ایمان داشته باشد؛ مسائل و شبهات برای خودش حل شده باشد.

به طور کلی در زمینه معارف کلیدی شامل انسان شناسی، خداشناسی، امام شناسی و معاد شناسی و … خودش هیچ شک و شبهه‌ای نداشته باشد.

ما براین معارف کلیدی تأکید می‌کنیم و راهش را هم انس با قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه قرار می‌دهیم و فکر می‌کنیم بایستی دست مبلِّغان خالی نباشد و از سرچشمه بهره‌مند بشوند و در ضمن اینکه مبلِّغ را با آثار بزرگانی مانند شهید مطهری که از قرآن و نهج‌البلاغه استفاده کرده‌اند، آشنا می‌کنیم، راه بهره‌برداری و فیض به صورت مستقیم از قرآن و نهج‌البلاغه را برایش فراهم می‌‎نماییم.

عرصه دوم؛ اخلاق و آداب

طلبه باید محبوب باشد. برخوردها باید جذاب باشد. طلبه با تخلق به اخلاق و آداب اسلامی مقبولیت و محبوبیت پیدا می‌کند تا مصداق این آیه شریفه باشد:

«إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا»[1]

مکانیزم‌های اجرایی شدن این آیه یعنی «قرار گرفتن محبت طلبه در دلها» را إن‌شاءالله توجه می‌کنیم.

طلبه باید فضائل و رذائل را بشناسد و به فضایل متخلق شود و از رذائل بدور باشد. طلاب باید از حیث اخلاق و آداب حرف اول را بزنند؛ به‌ویژه برای سفیران هدایت.

عرصه سوم؛ معنویت

طلبه‌ها و مبلِّغین بایستی حظ ویژه‌ای از نماز و قرآن و ارتباط با اهل‌بیت و اشک و آه داشته باشد. طلبه‌ای که خودش معنویت را نچشیده باشد، نمی‌تواند معنویت را منتقل نماید.

ما برای این عرصه اهمیت ویژه‌ای قائل هستیم و برای اجرایی شدن این راهبرد طرح‌های فراوانی داریم.

عرصه چهارم؛ بصیرت

بصیرت برای طلبه خیلی اهمیت دارد و منظور ما از بصیرت زمان شناسی، جریان شناسی و دشمن شناسی است. طلبه و مبلِّغ باید زمان و زمانه خودش را بشناسد؛ بایستی جریانات و مخالفان را بشناسد و نیز باید دشمن و پیچیدگی او را بشناسد.

طلبه باید با شناختی که از وضعیت موجود کسب کرده است فریب نخورد و اقدام به هنگام داشته باشد و بتواند بر محکمات تأکید کند. همچنین طلبه و مبلِّغ باید بتواند جامعه را تربیت سیاسی بکند؛ بصیرت سیاسی بدهد. از طلبه این پذیرفته نیست که بخواهد تنها با شعار انقلاب را ترویج کند؛ بایستی بتواند با قدرت اقناع بالای خودش بدون هیجان، بدون عصبانیت و با متانت از انقلاب دفاع کند. باید خودش به حقانیت انقلاب که حقانیت اسلام است ایمان داشته باشد و روش ترویج و دفاع از انقلاب را بلد باشد.

اگر کسی اهل نماز شب باشد ولی بصیرت سیاسی نداشته باشد یک جاهایی ضربه خواهد خورد. اگر کسی اعلمُ النّاس باشد ولی بصیرت نداشته باشد ناخواسته ابزار دست دشمنان می‌شود. برای ما بصیرت سیاسی بسیار پر اهمیت است؛ البته باید به این نکته توجه کرد که منظور از سیاست، گروه بازی و سیاست زدگی نیست؛ منظورمان تأکید بر محکمات انقلاب اسلامی است.

عرصه پنجم؛ کسب مهارت

طلبه‌ها و مبلِّغین باید زبان گویایی داشته باشند؛ باید از اعتماد به نفس برخوردار باشند؛ بایستی بتوانند زیبا و آهنگین و پرجذبه حرف بزنند؛ بایستی در هنگام صحبت کردن لکنت زبان نداشته باشند؛ فقر واژگانی نداشته باشند؛ بایستی قلم قشنگ و زیبایی داشته باشند. طلبه‌ها حداقل باید از این دو مهارت برخوردار باشند؛ یعنی بیان گویا و قلم زیبا.

طلاب و مبلِّغین باید مهارت ارتباط مؤثر با دیگران را داشته باشند و بدانند با مخالفانشان چگونه باید برخورد کنند؛ بدانند با توده مردم چگونه باید برخورد کنند.

از دیگر مهارت‌ها می‌توان به مهارت تبلیغی، مهارت گویندگی، مهارت نویسندگی و تسلط بر فضای مجازی و استفاده از ظرفیت تکنولوژی جدید در راستای آموزش و تبلیغی را نام برد که برای ما بسیار اهمیت دارد.

ان‌شاء‌الله که خداوند متعال همچنان که لطف کرده‌ است و توفیقاتی به ما داده است، در این عرصه هم به ما توفیقات بدهد تا بتوانیم خدمت جدیدی را ارائه بدهیم.

[1]. سوره مریم، آیه 96.

پاسخ دهید