رونمایی از کتاب وحدت اسلامی واقعیت ها و توهم ها در نخستین محفل سلوک علوی

رونمایی از کتاب وحدت اسلامی واقعیت ها و توهم ها در نخستین محفل سلوک علوی

0

نخستین جلسه محفل هفتگی سلوک علوی با استقبال خوب طلاب، دانشگاهیان و عموم مردم برگزار گردید.
برنامه از ساعت ۱۹ با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و دعای کمیل توسط آقای مشکی باف قرائت شد و پس از آن حاضران از سخنرانی استاد نظافت یزدی بهره بردند. استاد در این جلسه به بیان ویژگی های اخلاقی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از زبان امیر المومنین علیه السلام پرداختند.
در پایان این محفل معنوی به مناسبت ایام ولادت نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و همزمان با نخستین روز هفته وحدت از کتاب “وحدت اسلامی، واقعیت ها و توهم ها” اثر حجت الاسلام و المسلمین نظافت رو نمایی شد.
در مراسم رونمایی تعدادی از شخصیت های علمی حوزوی و تعدادی از مسولین حضور داشتند. از جمله:
آیت الله شیخ مهدی مروارید استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه مشهد
حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر الهی خراسانی رییس سابق بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس و استاد حوزه
حجت الاسلام و المسلمین محمد مروارید استاد خارج فقه و اصول حوزه مشهد
حجت الاسلام و المسلمین پژمانفر نماینده مجلس شورای اسلامی
حجت الاسلام و المسلمین علوی آزیز معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه خراسان
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی الهی خراسانی مدیر کل آموزش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان
حجت الاسلام و المسلمین حمیدی فر معاون تعلیم و تربیت سپاه امام رضا علیه السلام

کتاب وحدت اسلامی واقعیت‌ها و توهم‌ها اولین اثر انتشار یافته از مجموعه سلسله گفتارهای استاد حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد نظافت یزدی است که با همت معاونت پژوهش مدارس علمیه حضرت مهدی (علیه السلام)، توسط انتشارات امام مهربان به زیور طبع آراسته شده است.
این کتاب در ۱۲۸ صفحه در قطع رقعی با قیمت ۸۰,۰۰۰ ریال عرضه شده است.
این کتاب در چهار فصل مبانی وحدت، بررسی سیره معصومین، اصول اساسی در تعامل با برادران اهل سنت و ملاحظاتی پیرامون وحدت تنظیم شده است.
در پایان کتاب در بخش فهرست ها ۷۱ آیه شریفه و ۱۱۰ روایت به عنوان مستندات استفاده شده در این کتاب آورده شده است و نام ۱۹ منبع دینی به عنوان منابع کتاب ذکر شده است.

در پشت جلد این کتاب برای معرفی آن متن زیر درج شده است:
وحدت اسلامی از جمله مسائلی است که در گفتار و سیره اهل بیت علیهم السلام بر آن تاکید فراوان شده و همواره از سوی علمای دین در همه ادوار تاریخ اسلامی مورد توجه بوده است. ولی در زمان حاضر، با وجود دشمنی سازمان یافته و حساب شده دشمنان اسلام، اهمیت مضاعف یافته است. با همه این تاکیدات، مفهوم و حدود وحدت در بین برخی شیعیان مورد اختلاف و ابهام جدی است. تا جایی که در زمانه ما، جمعی با نام تشیع، حساب شده و مجدّانه در حال تردید افکنی در جایگاه اساسی این مهم هستند و در عمل، به وحدت شکنی و تفرقه‌افکنی اقدام می‌کنند و از سویی دیگر، عده‌ای به نام تشیع و با هدف حفظ وحدت، دست از اعتقادات اصیل شیعه می‌کشند و در دفاع از حق اهل بیت کوتاهی می‌کنند.
در اثر پیش‎رو که برگرفته از درس گفتارهای استاد حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد نظافت یزدی است، سعی شده است با بهره‎گیری فراوان از آیات قرآن و سیره و کلمات اهل‌بیت علیهم‌السلام و مخصوصاً سیره و گفتار امیرالمؤمنین علیه‌السلام، به مسئله وحدت مسلمین نگاهی عمیق شود، به زیاده‎روی‌ها و کوتاهی‌ها در این امر پرداخته شود و راه‎کارهای عملی برای تعامل با دیگر مذاهب اسلامی بیان گردد. امید آن‎که گامی موثر در ترویج روش اهل بیت علیهم السلام باشد.

پاسخ دهید