آیین رونمایی از کتاب”طبیبانه” اثر تازه حجت الاسلام والمسلمین استاد محمد جواد نظافت یزدی

0

مراسم رونمایی از کتاب طبیبانه اثرجدید حجت الاسلام والمسلمین استاد نظافت یزدی  با حضور و سخنرانی اساتید برجسته حوزه و دانشگاه و فعالان فرهنگی شهر مشهد  با همکاری معاونت پژوهش مدارس علمیه حضرت مهدی (عج) و مدیر کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی روزگذشته یک شنبه سوم دی ماه در اتاق جلسات دفتر تبلیغات اسلامی خراسان  برگزار گردید.

در ابتدای این برنامه حجت الاسلام والمسلمین اخلاقی عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العامیه ضمن تقدیر از کتاب گرانبهای طبیبانه به بیان ضرورت داشتن نگاهی نو به مسئله تربیت اشاره و اذعان داشتند: کتاب طبیبانه به خوبی توانسته نگاهی تازه درمسئله تربیت را برای مخاطب خود ترسیم نماید و از این حیث دارای ویژگی ممتازی می باشد.

در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمین حسینی زهان مدیر کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی طی سخنانی به بررسی اقتضائات تازه در عرصه تبلیغ معارف دینی در دنیای کنونی و ضرورت ترویج مسائل اخلاقی وتربیتی درمیان قشر جوان پرداختند ایشان با بیان اینکه: امروز دیگر نمیتوان با استدلال های فراوان و پیچیده اعتقادی جوانان را تربیت کرد و این از حوصله آنها خارج است . ابتدأ نیاز به کاراخلاقی و حسن خلق در برخورد با جوانان را ضرورت کار تبلیغی دانستد و این نکته بسیار حائزاهمیت است: که تربیت را باید ازنقطه صحیح شروع کرد و شناختن این نقطه در اثر بخشی کار تربیتی بسیار مهم است.

سرگرد محمد حسین زاده معاون فرهنگی سپاه امام رضا (علیه السلام) به عنوان سومین سخنران مراسم نیز با ذکر این نکته که  امروز در مسئله تربیت نیروهای انقلابی در کنار دانستن مسائل تئوری نیاز به  آگاهی و جدیت درعمل هستیم بیان داشت: آنچه کتاب طبیبانه را از سایرکتب نوشته شده در حوزه تربیت متمایز می کند این است که نویسنده کتاب خود در میدان عمل نشان داده توانایی بالایی درعرصه تربیت نیروهای تراز انقلاب اسلامی دارد واز این رو داشتن چنین تجربه ای در کنار مقام علمی ایشان باعث شده تا کتاب طبیبانه اثری کاملا کاربردی در میدان تربیت باشد.

در ادامه این مراسم یکی دیگر از اساتید دانشگاه و فعالان فرهنگی شهر بعنوان آخرین سخنران مهمان این نشست صمیمی به بیان چالشهای پیش روی تربیت نیروی مومن انقلابی پرداختند. دکتر سعیدی رضوانی همچنین به تقدیر از جایگاه علمی استاد نظافت یزدی و اثر تازه علمی ایشان پرداختند.

در پایان این مراسم نویسنده کتاب، حجت الاسلام والمسلمین نظافت یزدی ضمن تشکر از اصحاب فرهنگی و هنر و فعالان فرهنگی تربیتی حاضر در مراسم رونمایی در سخنانی به بیان ویژگی های کتاب حاضر پرداختند؛ ایشان همچین عنوان داشتند: مخاطب این کتاب همه انسان های مؤمنِ دردمند و دغدغه مندی هستند که می خواهند رسالت خود را در قبال مسئله تربیت در جامعه اسلامی به انجام برسانند.
وی افزود: ما به دنبال افزودن کتابی به آمار کتاب های تربیتی نبودیم بلکه می خواستیم راهکارهایی عملی در زمینه مسائل تربیتی ارائه کنیم.
مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) در توضیح انتخاب «طبیبانه» به عنوان نام این کتاب اظهار کردند: پیام این نامگذاری این است که ما بدهکاریم و نه طلبکار و نباید به دنبال متهم بگردیم، بلکه باید خودمان را بنگریم چراکه وقتی در جامعه ای بیماری زیاد می شود، اطباء باید ابتدا از خودشان بپرسند که چرا چنین اتفاقی افتاده است.
حجت الاسلام والمسلمین نظافت تصریح کردند: طلاب باید با حس مسئولیت به مسائل جامعه بنگرند و در قبال مشکلات موجود در آن حساس باشند و در جهت بهبود آن ها تلاش کنند و این تلاش را به عنوان پرداخت بدهی های خود لحاظ کنند.
وی با بیان این که باید آژیر خطر در مسائل تربیتی به صدا در بیاید، گفتند: اگر مربیان ما به موضوع تربیت نگاه طبیبانه نداشته باشند، عاشق انسان نباشند و از درد و رنج و گرفتاری های مردم احساس درد نکنند، نمی توان به بهبود وضع موجود امیدوار بود.
عضو اتاق فکر تبلیغ خراسان زیربنای مکتب اسلام را محبت و رحمت معرفی و اظهار کردند: پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) نگاه طبیبانه به انسان داشتند و طبیب دوّار بطبه بودند و حتی در جبرها و تحمیل ها نیز این نگاه را حفظ می کردند.
حجت الاسلام والمسلمین نظافت با بیان این که آموزش و تربیت دو مقوله مجزا هستند و ممکن است آموزش بدون تربیت محقق شود، ابراز کردند: نگاه مهربانانه و طبیبانه در میان مربیان جامعه ما مغفول مانده است در حالی که جامعه روحانیت، معلمان، قضّات، نیروی انتظامی و سایر اقشار موثر در تربیت باید در همه حال نگاه تربیت محورانه خود را حفظ کنند.
وی نظام تربیتی اسلام را استثنایی و ویژه دانست و گفتند: نظام آموزش عالی ما رشد کمّی زیادی داشته اما نظام تربیتی ما همگام با آن پیش نرفته است.
مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) با اشاره به داستان حضرت موسی و خضر (علیهما السلام) عنوان کردند: تربیت باید در میدان عمل اتفاق بیفتد و تا مربیان جامعه ما رابطه طبیبانه و مهربانانه ای با مخاطبان خود برقرار نکنند و از طریق احسان و محبت ایشان را آماده شنیدن نکنند، هیچ توفیقی نخواهیم داشت.

حضور دانشمند محترم و خطیب توانمند حجت الاسلام راشد یزدی در انتهای مراسم از نکات دیگر این مراسم بود ایشان ضمن تبریک به استاد نظافت بابت چاپ اثر جدید ایشان. نکاتی را پیرامون نگاه قرآن به مسئله تربیت برای حاضران در جلسه بیان فرمودند.

این جلسه با رونمایی از کتاب طبیبانه توسط اساتید مدعو به پایان رسید.

پاسخ دهید