برگزاری نشست علمی آشنایی با طب اسلامی و فوائد حجامت در مدرسه علمیه حضرت مهدی عج

0

نشست علمی آشنایی با طب اسلامی و فوائد حجامت در تاریخ پنجشنبه 2 آذر 1396 در مدرسه علمیه حضرت مهدی (عج) برگزار گردید.

در این نشست که با حضور دکتر محمد رضا کریمی فرزقی در جمع طلاب مدرسه برگزار شد مباحثی پیرامون طب سنتی و اسلامی و برخی از فوائد حجامت مطرح گردید.

آقای دکتر کریمی در ابتدای سخن به اهمیت سلامتی در زندگی انسان اشاره کرد و افزود بقراط بر اساس همین نظر که عمر بشر کوتاه و گتره طب هم وسیع است و سلامتی هم برای انسان اهمیت دارد اقدام به نوشتن و تدوین طب نمود.

مدیر شعبه موسسه تحقیقات حجامت ایران گفت: از 192 کشور جهان فقط 10 کشور تاریخ بیش از 1000 سال دارند. لذاشناخت افرادی که در طب بنام آور بوده اند و مکاتب طبی در این زمینه را باید شناخت که اسلام هم در ادامه آن قرار دارد و مطالبی که در طب اسلامی هست در سایر مکاتب دیگر نیست. و واقعا طب اسلامی با همه اینکه افرادی می گویند ما طب اسلامی نداریم اما باید گفت که اصلا چنین چیزی نیست و در کتاب الذریعه بیش از 1000 عنوان کتاب پزشکی را می بینید که نویسندگانش شیعی مذهب هستند. و اینکه بگویند طب اسلامی نداریم ، سخیف تر از این وجود ندارد و این اصولی که در طب اسلامی وجود دارد در طب هندی و چینی و یونانی وجود ندارد و این مطالب در طب اسلامی اضافه بر آنها است و متفاوت است.

آقای کریمی در ادامه بحث به تفاوتهای بین دو جهان بینی طب کل نگر و جزء نگر پرداخت و علت اختلاف بین طب تجربی و کنونی و طب اسلامی و سنتی را اختلاف در همین بحث دانست که طب اسلامی و سنتی جزء مکاتب طب کل نگر است و همین سبب اختلاف شده است.

ایشان افزود : طب اسلامی بر پایه یک نظریه محوری قرار دارد به نام مزاج و اخلاط؛ این نظریه مبدعش ایرانی ها بوده اند و زبانی را که قرآن و اهل بیت با ما صحبت کرده اند با  همین زبان است و خلاصه اش این است که اساس تشخیص مزاج شناسی است. بحث مزاج هم خلاصه اش گرمی و سردی است و باید بدانیم وضعیت بدن ما چگونه است.

آقای دکتر کریمی در باره اهمیت حجامت گفت:  در بحث معالجات می گویند اساس تشخیص مزاج شناسی است و اساس درمان اصلاح غذا است و بعد علاج بالتدبیر و رأس علاج بالتدبیر حجامت است. و ضرورت این امر را مستند به حدیث شب معراج دانست  و گفت:  مرحوم علامه طباطبایی می فرماید شیعه و سنی این حدیث را قبول دارند و از لحاظ سندی معتبر است و در این حدیث آمده است که وقتی پیامبر(ص) به آسمان هفتم که رسیدند فرمودند: از هیچ ملکی از ملائک عبور نکردم مگر اینکه گفتند حجامت کن و امتت را به حجامت امر کن.

ایشان در تاکید این بحث ادامه داد که : از نظر تاریخی هم گستره حجامت از شرق تا غرب عالم وجود داشته است و آثار تاریخی آن را نشان می هد. طبیعتا پیامبران ما و ائمه معصومین (ع)همه اینها به ما سرخط ها را گفته اند جزئیات به تعداد آدمها است و ما باید بررسی کنیم و تحقیق کنیم و ببینیم برای هر فردی باید چه کار کنیم که خوشبختانه این امر محقق شده است.

وی در بیان ابعاد حجامت افزود : حجامت جزء احکام امضایی اسلام است و دو بعد دارد : یکی بعد پیشگیرانه و دیگر بعد درمانی. بعد پیشگیرانه برای جلوگیری از بیمار شدن است، مثلا به ما گفته اند اگر می خواهی سرما نخوری علاوه بر بحث غذا که خیلی مهم است، ابتدای پاییز از 15 شهریور تا 15 مهر حجامت پاییزه را انجام بده. و همچنین در حجامت هدف خونگیری نیست که میزان خون مهم باشد بلکه طبیعت بدن خودش تعیین می کند که چه مقدار خون خارج شود .

این استاد دانشگاه در باب حجامت نوع دوم گفت:  حجامت درمانی که از حجامت پیشگیرانه پیشرفته تر است. آداب و تمهیداتی ندارد و متناسب با درد و مرض انجام می شود، مثلا اگر کسی میگرن دارد حجامت میگرنش می کنید سردردش خوب می شود البته اگر به حجامت رسیدیم.

آقای کریمی در خاتمه فرمولی را جهت بهبود وضعیت بدن ارائه داد و گفت:  فرمولی است که پایه درمان همه بیماری ها است. هرکس هر اشکالی دارد و هر بیماری دارد و یا ندارد می تواند از این فرمول استفاده کند.

1- شبها سردی نخورید چون طبع شب سرد است و غذای با طبع سرد باعث تشدید سوء مزاج می شودایجاد چربی خون و بیماری های کبدی می کند.

2- یک قاشق مرباخوری تا یک قاشق غذاخوری سیاه دانه با یک قاشق عسل بعد از شام بخورید. این کار باعث تقویت معده و رقیق شدن خون و آب کردن سنگ کلیه و رگهای قلب را باز می کند و … .

3- گلاب به پیشانی قبل از خواب بمالید. برای خانمها که پایه مزاجی سودایی دارند واجب است. سودا زدای مغز است و آرامش می آورد و آرامش می دهد وراحت می توانید بخوابید.

4- یک قاشق زرشک را سر شب در یک لیوان آب به همراه کمی عسل خیس کنید و صبح ناشتا بخورید. خوردن این باعث تمیز شدن کبد می شود و صفرا را پایین می اورد و هم باعث کم شدن ریزش مو می شود و جوش های صورت را درمان می کند و حوصله را بالا می برد و اعصاب را التیام می بخشد.

* روزدرمیان صبح ناشتا زرشک و عسل بخورید و روز دیگرش هم عرق کاسنی با شاتره بخورید. دو سوم کاسنی و به همراه شاتره که مصلحش است یعنی یک سوم هم شاتره را بخورید.

5- حجامت. ماساژ و روغن مالی و بادکش و حجامت.

در پایان این نشست طلاب پرسش های خود را با استاد در میان گذاشته و جلسه به صورت پرسش و پاسخ به اتمام رسید.

پاسخ دهید