نگاهی به فعالیت‌های علمی پژوهشی مدرسه علمیه حضرت مهدی (عج)

0

حوزه علوم دین و معارف اسلامی، حوزه ‌ای مهم است که از سویی از دیرینگی برخوردار بوده و از سوی دیگر، در ابعاد جهانی مورد التفات، احترام، انتقاد و عنایت و دشمنی قرار دارد و آموزش و پژوهش علوم دینی نیز پا به پای مقارنت و معاضدت، تحولات آن مورد توجه بوده است.
بر این اساس در این صفحه سعی شده است گزارشی از فعالیت‌های علمی- پژوهشی مدرسه علمیه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) ارائه شود:
واحد پژوهشی مدرسه علمیه حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه) در سال تحصیلی گذشته نشست‌های علمی- پژوهشی متعددی را در موضوعاتی چون رسانه، نهج‌البلاغه، مبانی دینی، روش‌های تبلیغ، هویت‌شناسی طلبگی و… برگزار کرده و سعی کرده است تلاش‌هایی در جهت آشنایی هر چه بیشتر طلاب با حوزه‌های گوناگون تحقیقی و پژوهشی صورت داده و مقدمات فعالیت‌های آنان را در این زمینه‌ها فراهم آورد.
نشست «حوزه، رسانه و سواد رسانه‌ای»
در این نشست که با همکاری مدرسه علمیه حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه) مشهد و مرکز پژوهش‌های صدا و سیمای خراسان و با شرکت بیش از ۷۰ نفر از طلاب مدرسه، اساتید و دانشجویان، در فروردین‌ماه سال جاری برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین نهاوندی، مدیر سابق مرکز صدا و سیمای خراسان به بررسی نقش رسانه‌ها در هدایت فکری جوامع، راه‌های صدور انقلاب اسلامی ایران و ضرورت تسلط طلاب حوزه‌های علمیه بر تکنیک‌های رسانه‌ای جهت ترویج آموزه‌های دینی پرداخت و طلاب مدرسه با طرح سؤالات مختلف در این زمینه، دغدغه‌های رسانه‌ای خود را با وی در میان گذاشتند.
بایدها و نبایدهای تحصیل و تدریس قرآن و نهج‌البلاغه در حوزه علمیه
مدرسه علمیه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) در ادامه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در موضوعات دینی، سومین کرسی آزاداندیشی با موضوع «بایدها و نبایدهای تحصیل و تدریس قرآن و نهج‌البلاغه در حوزه علمیه» را در سال تحصیلی گذشته برگزار کرد.
در این کرسی آزاداندیشی بیش از ۱۰۰ نفر از طلاب مدرسه شرکت نمودند و با توجه به فراخوان انجام شده، ۴ تن از طلاب به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود در مورد موضوع عنوان شده پرداختند.
یادآور می‌شود حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جلائیان، معاون پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان که سخنران ویژه این نشست بود به بیان اهمیت مطالعه و تدبّر در قرآن در میان طلاب پرداخت و ایشان را به داشتن برنامه منظم شخصی در این رابطه تشویق کرد.
نشست علمی «مبانی دینی جمهوری اسلامی»
یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های طلاب حوزه‌های علمیه در طول تاریخ، داشتن روحیه انقلابی بوده است. روحیه‌ای که در شکل‌گیری انقلاب اسلامی نقشی اساسی داشت و کشور را در فراز و نشیب‌های مختلف به جلو پیش برد.
بر این اساس، مدرسه علمیه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) اقدام به برگزاری نشست علمی «مبانی دینی جمهوری اسلامی» با حضور استاد حسن رحیم‌پور ازغدی نمود.
اوضاع کنونی حوزه‌های علمیه، نقش حوزه علمیه در پاسخگویی به مشکلات جدید جامعه اسلامی، اهمیت اخلاص و جهاد در ایجاد روحیه انقلابی، مؤلفه‌های جمهوریت و مردم‌سالاری، بایسته‌های حکومت در نظام جمهوری اسلامی، سیره روش امیرالمؤمنین(علیه‌‌السلام) در مسائل حکومتی و ضرورت تبیین مبانی جمهوری اسلامی از سوی طلاب حوز‌های علمیه، برخی از محورهای بیان شده در سخنان استاد مدعو این نشست بود.
لازم به ذکر است که برگزاری نشست‌های علمی با عناوینی چون «بررسی روش‌های تبلیغ در جهان اسلام»، «طلبه و آینده پیش رو»، «هویت صنفی طلبه»، نشست پژوهشی «کارکردهای علوم عقلی در فهم معارف اسلامی»، نشست علمی پژوهشی «الگوی فهم متفقهانه دین»، نشست علمی سیاسی «بررسی تأثیرات انقلاب اسلامی در ملل مسلمان» و جلسه ارائه کتاب شواهد تحریف در کتاب مقدس، از دیگر فعالیت‌های علمی و پژوهشی واحد پژوهش مدرسه علمیه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) در سال تحصیلی گذشته بوده است.


کارگاه‌های مهارت‌های پژوهشی

مدرسه علمیه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) در سال تحصیلی گذشته تلاش کرد با برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی مرتبط با امر تحقیق و پژوهش، تا حد ممکن مقدمات و نیازهای اولیه طلاب خود برای ورود به عرصه پر رمز و راز پژوهش را فراهم آورد. برگزاری کارگاه‌های «روش‌شناسی و مدیریت تحقیق و پژوهش» و «روش نویسندگی» و کلاس‌های مهارت‌های پژوهشی شاهدی بر این مدعا می‌باشد.
طلاب شرکت کننده در کارگاه‌ «روش‌شناسی و مدیریت تحقیق و پژوهش» با سرفصل‌هایی چون راه‌های کسب علم و دانش، مفاهیم و واژه‌شناسی تحقیق، ویژگی‌های تحقیق علمی و کارآمد، ساختارشناسی تحقیق، آفت‌ها و چالش‌های انتخاب موضوع تحقیق، شیوه‌های مدیریت داده‌ها، روش‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها آشنا شدند و نوشتن طرح یک قصه از روی یک ایده، پرداخت شخصیت‌ها، انتخاب راوی، نقاط عطف قصه، ریتم و نقطه میانی، اهمّ موضوعات مطرح شده در کارگاه «روش نویسندگی» بود.
فراخوان مقاله سالانه
یکی از برنامه‌های ثابت پژوهشی مدرسه علمیه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه)، فراخوان سالانه مقاله علمی از طلاب پایه‌های ۱ تا ۶ تحصیلی است. طلاب جهت تقویت بنیه علمی خود موظفند هر ساله و با مشورت گرفتن از معاونت پژوهشی مدرسه و اساتید، مقاله‌ای را در موضوع دلخواه درسی یا غیر درسی آماده کرده و به عنوان فعالیت پژوهشی، تحویل نمایند.
هم‌چنین یکی دیگر از اقدامات ویژه واحد پژوهشی این مدرسه در جهت ارتقای سطح معرفت و بینش طلاب، موظف کردن ایشان به مطالعه آثار شهید مطهری می‌باشد. طلاب مطابق یک برنامه‌ریزی مشخص در طول ۶ سال، موظفند کتبی معین از این شهید بزرگوار را مطالعه کرده و نتیجه مطالعات خویش را در قالب‌های مختلفی از جمله خلاصه‌نویسی به واحد پژوهش ارائه نمایند.
تشکیل اتاق فکر پژوهش در راستای اتخاذ تصمیمات مطلوب پژوهشی و انتشار نشریه داخلی با عنوان «قلمداد» و با هدف انتشار آثار علمی طلاب، ایجاد انگیزه در بین طلاب جهت ورود به عرصه پژوهش و انعکاس اخبار علمی مدرسه، از دیگر اقدامات قابل ذکر واحد پژوهشی مدرسه علمیه حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) در سال گذشته تحصیلی بوده است.

لینک خبر مرکز مدیریت حوزه خراسان: http://www.hozehkh.com/OneEntry?entryID=14441

پاسخ دهید