برگزاری هشتمین نشست هم اندیشی مسئولان پژوهش حوزه علمیه خراسان

0

هشتمین نشست هم‌اندیشی مسئولان پژوهشی مدارس علمیه برادران، با حضور معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان و در راستای توسعه، بهبود و تحول موقعیت‌‌های پژوهشی مدارس برادران حوزه علمیه خراسان برگزار شد.

هشتمین نشست هم اندیشی مسئولان پژوهش در مدرسه حضرت مهدی (عج) برگزار شد، در ابتدای این نشست مدیر مدرسه ضمن خیر مقدم، گزارشی در مورد روند فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و نحوه پذیرش در این مدرسه بیان کرد.
سپس مسئول پژوهش مدرسه گزارشی از عملکرد واحد پژوهش مدرسه حضرت مهدی (عج) ارائه نمود، دراین گزارش برگزاری نشست‌های علمی و کرسی های آزاد اندیشی، برگزاری طرح مطالعاتی در گرایش‌های مختلف، کارگاه های مهارتی و نویسندگی، برگزاری مسابقات مختلف علمی و تشویق طلاب به نوشتن مقالات علمی از جمله فعالیت‌های واحد پژوهش مدرسه شمرده شد.
در ادامه این نشست گزارشي از برگزاری و اعلام نتایج فراخوان يازدهم، ارسال آثار پژوهشی برتر حوزه علمیه خراسان به جشنواره علامه حلی و کسب رتبه برتر 6 اثر علمی حوزه علمیه خراسان در این جشنواره توسط مسئول دبیرخانه آثار پژوهشی ارائه شد.
تبیین نظام جامع پژوهش حوزۀ علميۀ خراسان، توسط مدیر گروه مطالعات پژوهشی برای مسئولان پژوهشی مدارس از دیگر برنامه های این نشست بود.
ایشان در ادامه ، همکاری هر چه بیشتر مسئولان پژوهشی مدارس در جهت اجرای نظام جامع پژوهشی در حوزه علمیه خراسان را خواستار شد.
سپس حجت الاسلام جلائیان معاون پژوهش حوزۀ علمیه خراسان، نکاتی پیرامون اصول لازم در پژوهش، بیان کرد و اظهار داشت :  برای انجام کار پژوهشی، ابتدا باید موضوع تراشیده شود، بعداز مشخص شدن موضوع، تتبع و گشتن برای یافتن مطالب لازم است، همچنین در پژوهش باید بین مطالبی که تتبع نموده ارتباط برقرار شود و ریشه های تاریخی آن را بیابد، اما در کنار تتبع تعمق و رسیدن به ریشه ها ضروری است، تتبع بدون عمیق شدن در موضوع موجب ضریه زدن به جامعه می شود.
حجت الاسلام جلائیان گفت : مسئولان پژوهش مدارس موظفند در یک طرح پژوهشی که از طرف معاونت پژوهش حوزه ارائه می شود همکاری کنند،

ایشان همچنین افزود: برای تحقق نظام جامع، هر مسئول پژوهش با تشکیل گروهی علمی در مدرسه موظف است یک طرح پژوهشی را به سامان برساند، نتیجه این همکاری، مشارکت در تحقق یک طرح کلان در سطح استان و تحرک بخشیدن در بدنه حوزه است.
گفتنی است نشست هم اندیشی مسئولان پژوهشی هر ماه یکبار و با میزبانی یکی از مدارس علمیه خراسان در مدارس و یا در مرکز مدیریت حوزه برگزار می‌شود.

 

لینک خبر در خبرگزاری حوزه خراسان:  http://www.hozehkh.com/OneEntry?entryID=15918

پاسخ دهید